Ви тут:
Культура Медицина Суспільство 

У Нью-Йорку полтавська “Жіноча громада” разом із земляками відзначили Шевченківські дні

У Нью-Йорку полтавська “Жіноча громада” разом із земляками відзначили Шевченківські дні

Данину пам’яті Національному Провидцеві в Науковому товаристві імені Тараса Шевченка в США віддали заслужений працівник культури України, голова Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентина Шемчук та очільниця Нью-Йоркської Округи Союзу Українок Америки Лідія Слиж.

Серед закордонних  НТШ найобсяжнішою визнана діяльність Наукового товариства імені Шевченка в Америці з центром у Нью-Йорку. Головний офіс  цієї української академічної установи на Мангеттені освячений скульптурним образом Великого Кобзаря. Тут у власному чотириповерховому будинку – й архіви, бібліотека, конференційна та зала для зустрічей. Нас гостинно зустрів першим фахівець книгозбірні Марко Слиж.

Надзвичайно приємно було познайомитися з директором Адміністрації Наукового товариства Тараса Шевченка в США, кандидатом економічних наук, співзасновником Центру Демографічних та Соціо-економічних досліджень українців у США Василем Лопухом. Він та автор двадцяти книжок віршів і прози Василь Махно, із котрим відбувся жвавий діалог про Україну й українське життя в Америці, – члени Управи НТШ в Нью-Йорку.  Письменник і перекладач розповів про свій новий роман «Вічний календар» – історію родин Західного Поділля від ХVII століття до нашого часу та подарував Полтавському обласному відділенню Міжнародної організації «Жіноча громада» том «Записок НТШ-А». Валентина Шемчук передала видання про Полтаву, де 1845 року побував Тарас Шевченко. Книга надрукована нашими містами-партнерами в Німеччині. 

Із Наукового товариства імені Тараса Шевченка, що поруч із Нью-Йоркським університетом, дорога наших земляків часто пролягає  до Українського Інституту Америки. До цієї історичної штаб-квартири ми завітали навпроти музею Метрополітен, на розі 79-ї вулиці та 5-ї авеню. Український Інститут Америки було засновано 1948 року винахідником і бізнесменом Володимиром Джусом із галицького села Чернихівці. Від 1955 року УІА належить придбаний нашим співвітчизником у Нью-Йорку палац Августа та Анни ван Горн Стайвезент. Український Інститут Америки невтомно розбудовує співпрацю з культурними американськими закладами, плекає національну пам’ять. Приміщення як мистецька споруда перебуває під охороною держави.

Майже століття непохитно служить справі збереження українства, розвою української освіти, допомоги рідній землі Союз Українок Америки.  За запрошення до його ошатної оселі та за глибоку повагу плідної діяльності членкинь-сучасниць слова нашої великої вдячності пані Лідії Слиж. Її чоловік художник Святослав Левицький подарував Полтавському обласному відділенню Міжнародної організації «Жіноча громада» краєвид «Яремча» як пошанівок рідному краєві. СУА  розмішується в одному з найкращих у Нью-Йорку Українському кварталі, в будівлі Українського Конгресового Комітету Америки, котрий із 1940 року представляє інтереси українців США. 

Обриси Українського Нью-Йорка – Наукове товариство імені Тараса Шевченка неподалік площі Астор,  Український Конгресовий Комітет Америки й Союз Українок Америки на 2-й авеню, Український Інститут Америки, споруда якого національна історична пам’ятка США, та інші Українські організації – це вир щоденного наукового, культурного, мистецького  життя наших земляків на славу України, її Незалежності, Соборності й Свободи.  

Система Orphus