Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

У березні розпочинається сезон кліщів, – ДУ “Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України”

У березні розпочинається сезон кліщів, – ДУ “Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України”

З березня по жовтень в лісах та парках активуються кліщі. Піки активності припадають на квітень та серпень. Кусючі вампіри небезпечні тим, що здатні передавати збудників різноманітних інфекційних захворювань.

Багаторічними дослідженнями встановлена наявність на території Полтавської області природних осередків багатьох захворювань, які передаються комахами: кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, гарячка Західного Нілу, захворювання, спричинені рядом інших вірусів, повідомляють у ДУ “Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України”.

Перебування на природні може бути ризикованим, якщо не зважати на небезпеку кліщів. Останніми роками кліщі все частіше атакують в межах населених пунктів.

Зазвичай кліщі живуть у траві, на чагарниках і невисоко – на деревах, де і чекають на жертву: людину або теплокровну тварину чи птаха. Кліщі відчувають наближення живої істоти за 10 метрів, нападають і живляться її кров’ю. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли та торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі, але і через деякий час після відвідування зеленої зони, залишаючись на одязі, речах. Вони можуть заноситися до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Людина виявляє кліща через 2 -3 дні, коли з’являються припухлість, свербіння, почервоніння. Кліщ може жити на тілі людини до 10 днів, збільшуючись у розмірах.

Читайте також: Як вберегтися від укусів кліщів на природі: поради лікаря-епідеміолога

Отож, збираючись відпочивати на природі, необхідно подбати про свою безпеку. По можливості, слід одягати світлий одяг. На ньому кліща легше помітити, ніж на темному. Бажано, щоб манжети були на резинках. Футболку треба заправити в штани, штани – в шкарпетки. Обов’язково не забути про головний убір. Обробити одежу в місцях можливого переповзання кліщів з одягу на тіло репелентом – засобом для відлякування комах. Їх можна придбати в аптечній мережі та будь-якому супермаркеті міста. Слід враховувати, що репелент діє лише 3-4 години, тому для більш довготривалих прогулянках його необхідно нанести повторно.

Під час прогулянок як можна частіше (не рідше, ніж кожні 2 години) оглядати себе і супутників, також звертати увагу на гілля кущів. При поверненні додому також необхідно обов’язково оглянути своє тіло. Найулюбленіші місця прикріплення кліщів – вуха, шия, пахви, живіт, пах, внутрішня сторона стегон та кисті.

Якщо кліща виявлено – бажано скоріше його видалити. Для видалення кліща необхідно звернутися до медичних працівників. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно. Кліща слід захопити пінцетом або пальцями, огорнутими марлею, якомога ближче до ротового апарату і повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи тільце з одного боку в інший. Можна використовувати товсту нитку або пластик з проріззю. Вживання мастил, лаку для нігтів або подібних речовин не бажане; кліщ може загинути, що ускладнить його видалення. Після видалення місце присмоктування необхідно змастити розчином йоду, спирту або зеленкою.

Постраждалим, від укусів кліщів рекомендована обов’язкова консультація у лікаря-інфекціоніста.
Напади незрілих кліщів можуть бути непомітними, але не менш небезпечними. Тому, в разі погіршення стану здоров’я, при відвідуванні лікаря не забудьте розповісти про відпочинок або роботу на природі.

Щеплень проти хвороби Лайма нема. Отже, особливого значення набуває увага кожної людини до безпечного відпочинку, а також своєчасне звернення до лікувально-профілактичних заходів для отримання медичної допомоги.

Лікарі ветеринарної медицини нагадують про необхідність захистити своїх домашніх улюбленців від кліщів. Але багато власників забувають про цей відповідальний крок, згадуючи про проблему тільки тоді, коли кліщ вже вкусив домашню тварину.

Обов’язково  оглядайте собаку чи кота після прогулянок, оскільки 100 % захисту від кліщів немає. Під час прогулянок на собаках короткошерстних порід світлих забарвлень можна помітити кліща, що плазує і зняти його до того, як він прикріпиться до шкіри. Власникам довгошерстних собак і короткошерстних темних забарвлень можна після прогулянок вичісувати шерсть густим гребінцем.

Кліщ, який присмоктався до шкіри тварини, через 2-3 дні виглядає зовсім по-іншому, він майже такого ж кольору, що і шкіра собаки, схожий на бородавку розміром з невелику квасолину до 10-12 мм.

Основні методи боротьби з кліщами – обробка акарицидними препаратами. ЇЇ необхідно проводити щомісяця з березня по листопад. У магазинах пропонують різні варіанти захисту тварин від кліща – спреї, шампуні, таблетки, краплі, які наносять на холку тварин і спеціальні нашийники. Основна дія всіх цих препаратів починається через 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь.

Система Orphus Поделиться на fb