Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавцям розповіли про роль жінок в історії космонавтики

Полтавцям розповіли про роль жінок в історії космонавтики

У переддень 8 березня у Полтавському музеї авіації і космонавтики відбулася презентація авторського проєкту провідного  спеціаліста музею Владлена Орлова «Жіночий вимір історії космонавтики».

Аудиторії було закцентовано на жіночому образі в історії астронавтики. Загалом нам відомі імена шістдесяти чотирьох жінок, які за останні 57 років здійснили подорож у космос. 

 

До когорти видатних астронавток належать і жінки українського походження. Першою серед них і четвертою жінкою в світовій історії була Джудіт Рєзнік, родина котрої походила з Києва. Вона побувала в космосі двічі. Другий політ 28 січня 1986 р. став для Джуді останнім. Космічний корабель «Челленджера»STS-51-L на 74-й секунді підйому раптом перетворився в хмару білого диму. 

Першою канадійською астронавткою українського походження і першою лікаркою-неврологинею, котра перебувала у січні 1992 р. у космосі, була Роберта Лінн Бондар. Її родина походила з Прикарпаття. Вона, як активістка української громади в Канаді, завзято підтримала Незалежність Батьківщини своїх предків. 

Останньою видатною жінкою українського коріння, котра у 2006 та 2008 рр. побувала у космосі, була Гайдемарі Марта Стефанишин-Пайпер. Вона зреалізувала два космічних польоти загальною тривалістю 27 діб 15 годин 36 хвилин, здійснивши п’ять виходів у відкритий космос тривалістю 33 години 42 хвилини. Указом Президента України Віктора Ющенка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер була нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

Гостям заходу було продемонстровано святкові листівки імперського та радянського періодів з особистих колекцій науковців музею, а також унікальні та оригінальні авторські ляльки-мотанки Олени Ринді, співробітниці Полтавського музею авіації і космонавтики, майстрині-етнографині, котра упродовж значного періоду часу займається ґрунтовним дослідженням та виготовленням автентичної української іграшки. Подібна імпреза мала б продемонструвати єднісь традиції, своєрідним символом якої є національні іграшки та модернізації, «прапором» котрої є саме космічні дослідження. Авторка ляльок-мотанок провела майстерклас із виготовлення справжньої автентичної української іграшки. 

Фото Владена Орлова

Система Orphus