Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Акторка і дружина “ворога народу”: 135 років тому у Полтаві народилася акторка і співачка Євдокія Доля

Акторка і дружина “ворога народу”: 135 років тому у Полтаві народилася акторка і співачка Євдокія Доля

1 березня 1885 р. у багатодітній сім’ї в Полтаві народилася Євдокія Волошина (Євдокія Доля).

Батько керував хором у єпархіальному училищі, де з восьми літ навчалася і співала й Євдокія. Грала також у драматичній студії при театрі “Червоний факел”, на репетицію якого якось завітали імениті артисти Микола Садовський, Іван Мар’яненко, Северин Паньківський. Дівчина виконувала соло в кантаті Миколи Лисенка “Б’ють пороги”. Після прогону Садовський пожартував: “Голос я чув, артистки ж не бачу” (була маленького зросту).

У 21 рік Євдокія Іванівна приїхала до Києва в складі трупи Миколи Садовського в перший стаціонарний український театр. Там познайомилася з хореографом Василем Верховинцем, а через два роки вони побралися. Незадовго до революції Верховинці повернулися до Полтави, з 1909 року мешкали в будинку батьків на одній із найстаріших вулиць, що в Подільському районі міста – Горі Марата (нині Василя Верховинця). Перейшли в «Товариство українських акторів», який очолював Іван Мар’яненко. Уже в перші роки радянської влади там утворився національний концертно-театральний осередок. 

Разом із чоловіком Василем Верховинцем заснувала унікальний ансамбль «Жінхоранс», де стала режисеркою. Вони виступали в новому оригінальному жанрі театралізованої пісні, який базувався на традиції українських пісень-діалогів, ігрових пісень і танців. Цей колектив із шаленим успіхом гастролював по містах СРСР. 

У  фільмографії акторки — ролі в комедії «За двома зайцями» та драмі «Коліївщина». Сягнувши вершин слави, пережила заслання до Казахстану, бо виявилася дружиною «ворога народу».

У 1938 році Василя Верховинця заарештували, звинуватили у «вільнодумстві», а згодом розстріляли. Євдокію Долю заслали в Казахстан, де вона була з 1938 до 1944 року. Після того акторка повернулася на Полтавщину, в обласну філармонію. Спочатку була декламатором, а потім очолила новостворений ансамбль і знову гастролювала аж до 1959 року, до пенсії.

Померла 15 листопада 1988 року у Полтаві.

поширити новину: