Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

171 рік тому народився засновник першого в Полтаві фотоательє

171 рік тому народився засновник першого в Полтаві фотоательє

18 березня виповнюється 170 років від дня народження Йозефа Хмелевського, одного з найвидатніших фотохудожників останньої чверті 19 – першої чверті 20 століття.

 Йозеф Целестинович Хмелевський народився у Польщі в 1849 році, в родині польського шляхтича і російської дворянки. Ще навчаючись в гімназії, мріяв стати художником. Після закінчення гімназії поступав до Петербурзького університету, але як сина учасника польського повстання його в університет не прийняли. В Петербурзі познайомився з професійним фотографом Галущинським, офіцером, учасником оборони Севастополя. Саме завдяки Галущинському, який розгледів у юнакові здібності до художньої фотографії, Йозеф у свої 20 років стає професійним фотографом. 

У 1875 році Йозеф знайомиться з вихованкою Смоленського інституту Олександрою Ромер – дочкою полтавського провізора, згодом одружується і переїздить до Полтави. В будинку Ромера по вулиці Олександрійській (зараз Соборності) відкриває одне із перших і найкращих в Російській імперії фотоательє – «Фотографичное заведение Хмелевського». 

 

Знавець техніки і хімії, новатор, виготовляє фотопластинки, збільшує негативи на альбулінському папері, використовує електричне освітлення. Йозеф Целестинович створює унікальний за своєю художньою майстерністю опис Полтави у фотографіях, поштових листівках, у галереї фотопортретів мешканців міста. Авторські роботи фотографа передають неповторну красу України, Полтавщини і отримують широке визнання на міжнародних виставках. Найбільш відомими роботами уславленого фотографа є набори поштових листівок. «Етнографічні серії: «Типи України», «Види Полтави та її околиць». До 50-річчя смерті письменника Хмелевський видає композицію для альбому «Гоголь на Батьківщині» (1902 р.) У 1909 році видається серія листівок про земський будинок У Полтаві (1908-1909 роки). Він став першим фоторепортером Полтави: увічнив учасників відкриття пам’ятника І. Котляревського в 1903 p., візит до Полтави царя Миколи II в 1909 p.  Помер Йозеф Целестинович 1924 року в Полтаві. 

“Віднайшов полтавські адреси Й. Хмелевського і взагалі відкрив для нас полтавський період життя фотохудожника відомий полтавський краєзнавець, художник Кім Скалацький, – пише на своїй сторінці полтавський краєзнавець Анатолій Чернов. – Саме завдяки йому, до 150-річчя з дня народження Хмелевського, в Полтаві була відкрита виставка «Йозеф Хмелевський та полтавські фотографи».

Нині вулиця Й. Хмелевського в Полтаві з’єднує вулиці Д. Балацького і Т. Кислякової. На будинку, де проживав майстер, встановлено меморіальну дошку. 

Система Orphus