Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Вчені виростили фінікові пальми з насіння віком 2 тисячі років

Вчені виростили фінікові пальми з насіння віком 2 тисячі років

Групі вчених вдалося виростити шість юдейських фінікових пальм з насіння, якому близько 2 тисяч років. Це може допомогти відродити стародавній сорт.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у Science Advances, інформує Hromadske.ua.

Йдеться про насіння фінікових пальм (Phoenix dactylifera) з різних точок Юдейської пустелі. Цей сорт культивували в Месопотамії ще в 4 тисячолітті до нашої ери. Однак у 4 столітті нашої ери сорт зник.

Однак під час розкопок вчені знаходили фінікові кісточки біля узбережжя Мертвого моря та в інших місцях Юдейської пустелі. У 2006 році була перша спроба виростити з них пальму — одне насіння проросло й тепер воно росте у відкритому ґрунті й навіть цвіте.

Вчені назвали цю пальму Мафусаїл на честь біблейського довгожителя.

Згодом ця ж група вчених — з Ізраїлю, США, ОАЕ, Франції та Швейцарії — зібрала понад 30 насінин, які найкраще збереглися, й знову спробувала їх виростити. У підсумку шість з них проросли, їм також дали біблейські імена — Адам, Іона, Юдиф, Вооз, Уриїл та Анна.

Фото: Advances.sciencemag.org

Що цікаво, зазначають автори статті, стародавнє насіння на чверть ширше та на третину довше за сучасні пальми. Також серед вирощених пальм побачили відмінності, наприклад, у Мафусаїла та Анни виявили найбільше схожості із сучасними близькосхідними пальмами, а в Іони ти Уриїла — з африканськими.

Вчені вважають, що різноманітність ДНК цих пальм демонструє, що стародавні юдейські фермери розуміли необхідність генетичного різноманіття й схрещували цей сорт з іншими.

Також це доводить той факт, що серед насіння більше східної жіночої лінії, але є й “іноземні” чоловічі насіння.

Поки крім Мафусаїла жодна пальма не зацвіла, але вчені очікують, що упродовж двох років це може зробити Анна. Тоді можна буде запліднити її пилком Мафусаїла й відродити цей юдейський сорт.

“Водночас культурні сорти зазвичай розмножують вегетативно й для цього може не знадобитися насіння. Крім того, враховуючи генетичне різноманіття насіння, важко сказати, яка саме рослина буде “справжньою” юдейською фініковою пальмою”, – йдеться у повідомленні.

Фото: Freepik

Система Orphus