Ви тут:
PROвсе Суспільство 

У православних розпочався Масляний (сирний) тиждень

У православних розпочався Масляний (сирний) тиждень

Відсьогодні (24 лютого) озпочався сирний (масляний) тиждень, останній підготовчий до Великого посту. За церковним Уставом, починаючи з понеділка, впродовж усього тижня можна вживати молочну їжу, яйця й рибу.

З дохристиянських часів це було свято прощання із зимою і вітання весни. Раніше Масляну святкували напередодні Новоліття – язичницького Нового року. Він розпочинався з першим весняним Молодиком, який настає перед весняним рівноденням.

Основною стравою на Масницю, як відомо, є млинці, які печуть щодня з понеділка по неділю. Млинці випікають із житнього та пшеничного борошна, з різних злаків — гречки, проса, вівса, роблять їх простими і з припіком (із додаванням різних продуктів). До млинців подають: масло, сметану, мед, малосольну рибу, оселедець, повидло, варення.

Завершується сирний тиждень 1 березня Прощеною неділею, коли кожен християнин повинен попросити пробачення за всі свідомі й несвідомі образи, щоб увійти у дні Великого посту, перебуваючи з усіма в мирі, повідомляють у пресслужбі Православної Церкви України.

“Тож сирний тиждень – не час для якихось особливих гулянь та веселощів, а це час для примирення з ближніми, прощення і покаяння. І він якнайкраще підходить для доброго спілкування з близькими, рідними, друзями. Також це ще одна нагода згадати про те, що навколо є багато нужденних, самотніх, бідних, яким потрібна наша допомога, увага і турбота. Тому, готуючи традиційні страви (вареники, млинці, пироги), не забудьте пригостити й інших. А разом з гостинцем – поділіться з ними і душевним теплом”,  – нагадують у ПЦУ. 

Сиропусна неділя («відпущення сира») – останній день перед Великим постом, коли вживаються молочні продукти. Під час сирної седмиці вже не звершується Таїнство вінчання. У середу й п’ятницю не звершується Божественна літургія. В цю ж, останню перед Великим постом, неділю в усіх храмах звершується вечірня з Чином прощення, коли духовенство і віряни взаємно просять один у одного прощення.

Система Orphus