Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавців запрошують на історичну реконструкцію проголошення маніфесту “Самостійна Україна”

Полтавців запрошують на історичну реконструкцію проголошення маніфесту “Самостійна Україна”

До 120-річчя проголошення у Полтаві маніфесту «Самостійна Україна» Полтавський осередок Всеукраїнської громадської організації «Сокіл» за підтримки Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті проводять історичну реконструкцію подій початку ХХ ст.

Зокрема, буде відтворене проголошення Миколою Міхновським брошури «Самостійна Україна». Окрім Міхновського у реконструкції фігуруватимуть Софія і Олександр Русови, молодий семінарист Симон Петлюра та інші знакові історичні постаті, які брали участь у тій події.

Захід відбудеться 19 лютого о 18.00 поруч із Полатвським коледжем мистецтв ім. Миколи Лисенка, неподалік будинку по вул. Воскресенському узвозі (тут у помешканні сім’ї Русових, 19 лютого 1900 року, Микола Міхновський уперше й зачитав свою брошуру «Самостійна Україна»).

Саме в «Самостійній Україні» Микола Міхновський уперше блискуче, із застосуванням юридичних постулатів аргументував необхідність побудови нашої незалежної держави й водночас відверто назвав головного її ворога — російський імперіалізм та закликав українців виборювати, у тому числі й зі зброєю в руках, «одну, єдину, неподільну, вільну, самостійну Україну від гір Карпатських аж по Кавказькі».

«МИ ВИГОЛОШУЄМО, ЩО МИ ВІЗЬМЕМО СИЛОЮ ТЕ, ЩО НАМ НАЛЕЖИТЬ ПО ПРАВУ, АЛЕ ВІДНЯТО В НАС ТЕЖ СИЛОЮ. НАША НАЦІЯ ДОВГО НЕЗДУЖАЛА, АЛЕ НИНІ ВЖЕ СТАЄ ДО БОРОТЬБИ… НІЧ БУЛА ДОВГА, АЛЕ РАНОК НАБЛИЗИВСЯ, І МИ НЕ ДОПУСТИМО, ЩОБ ПРОМІННЯ СВОБОДИ УСІХ НАЦІЙ ЗАБЛИЩАЛО НА НАШИХ РАБСЬКИХ КАЙДАНАХ: МИ РОЗІБ’ЄМО ЇХ ДО СХІД СОНЦЯ СВОБОДИ… МИ НЕ ХОЧЕМО ДОВШЕ ЗНОСИТИ ПАНУВАННЯ ЧУЖИНЦІВ, НЕ ХОЧЕМО БІЛЬШЕ ЗНЕВАГИ НА СВОЇЙ ЗЕМЛІ. НАС ГОРСТКА, АЛЕ МИ СИЛЬНІ НАШОЮ ЛЮБОВ’Ю ДО УКРАЇНИ!.. УСІХ, ХТО НА ЦІЛІЙ УКРАЇНІ НЕ ЗА НАС, ТОЙ ПРОТИ НАС. УКРАЇНА ДЛЯ УКРАЇНЦІВ, І ДОКИ ХОЧ ОДИН ВОРОГ-ЧУЖИНЕЦЬ ЛИШИТЬСЯ НА НАШІЙ ТЕРИТОРІЇ, МИ НЕ МАЄМО ПРАВА ПОКЛАСТИ ОРУЖЖЯ». (МИКОЛА МІХНОВСЬКИЙ, «Самостійна Україна»)

Система Orphus