Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

Полтавські лікарі розповіли про фактори ризику розвитку раку молочної залози

Полтавські лікарі розповіли про фактори ризику розвитку раку молочної залози

У структурі онкологічної захворюваності українських жінок рак молочної залози займає перше місце.  За останні 30 років показник захворюваності зріс більш як удвічі. Наразі він сягнув 62,2 на 100 тисяч жінок. Щорічний приріст складає 7,1відсотка. В Україні кожні 35-37 хвилин реєструється новий випадок раку молочної залози.

Викладач онкології КВНЗ «Полтавський базовий медичний коледж» Наталія Зінченко розповіла про фактори ризику розвитку раку молочної залози.

Зі станом репродуктивної функції пов’язані такі фактори ризику розвитку раку молочної залози, як первинне безпліддя, пізні перші пологи (після 25 років), пізній початок менструацій (після16 років), пізній початок менопаузи, нерегулярність і пізній початок статевого життя (пізніше 30 років), застосування механічних і хімічних протизаплідних засобів, зниження  лібідо, ригідності, тривалий період годування дітей груддю (більше 1-2 років), народження крупних дітей (маса тіла більше 4 кг), естрогенна насиченість організму жінок похилого віку при тривалості менопаузи 10 років і більше (3-4 реакції вагінального мазку).

Серед ендокринних та метаболічних факторів – збільшення щитовидної залози, ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз, захворювання печінки, гіпотиреоз, наявність  дисгормональної гіперплазії молочної залози.

Існує також фактор спадкової схильності: висока захворюваність раком молочної залози і жіночих статевих органів у родині, злоякісними новоутвореннями серед родичів по материнській лінії (BRCA1, BRCA2 рак молочної залози). 

До екзогенних факторів належать тривала гормональна замісна терапія, проведене раніше з терапевтичною метою опромінення, паління, висококалорійна їжа з надлишком тваринних жирів, дія хімічних канцерогенів, неадекватна медикаментозна терапія.

Факторами ризику можуть бути також перенесений післяпологовий мастит, травми молочної залози.

Загальні симптоми 

Симптом площадки – при підніманні залози над пухлиною з’являється втягнення шкіри округлої або овальної форми.

Симптом Прибрама – при потягуванні за сосок пухлина зміщується за ним.

Симптом Кеніга – при притисканні молочної залози долонею плашмя злоякісна пухлина не зникає.

Симптом Краузе – потовщення шкіри ареоли внаслідок ураження 

пухлинними клітинами лімфатичного сплетення підареолярної зони.

Симптом Пайра – при захопленні шкіри над пухлиною двома пальцями справа і зліва утворюється не поздовжня, а поперечна складчатість.

Ретракція і деформація соска.

Симптом Форже – стояння соска з ураженої сторони вище горизонтальної лінії, проведеної через здоровий сосок.

Симптом Рі – при відведенні руки на ураженій стороні до прямого кута пухлина залишається нерухомою. Ознака фіксації пухлини молочної залози до грудної клітки.

Діагностика раку молочної залози та загальні симптоми 

Для виявлення пухлини пальпуються обидві  молочні залози круговими або поздовжніми рухами подушечками пальців. Провідним методом первинної і доклінічної діагностики раку молочної залози є мамографія. Вона дозволяє виявляти пухлини I стадії розмірами 5-10 мм у 50 –70 відсотках випадків. Достовірність мамографії складає 75 – 95 відсотків. При пухлинах, що не пальпуються, мамографія дозволяє виявляти захворювання в 18 – 33 відсотках випадків. Недоліки мамографії: неможливість диференціальної діагностики кісти і солідного утворення, променеве навантаження  підвищує ризик виникнення пухлини в майбутньому, труднощі виявлення пухлини на фоні мастопатії або у молодих жінок із щільним залозистим фоном. Мамографію рекомендується не застосовувати у жінок до 35 років, виняток – висока ймовірність наявності злоякісної пухлини.

Для діагностики застосовують також флюоромамографію та ультразвукове обстеження.  Останнє є головним неінвазивним методом діагностики рідких об’ємних утворень молочної залози. УЗД показане для виявлення доброякісних утворень діаметром понад 1 см. Чутливість методу складає 94 – l00 відсотків. 

Мікрохвильова термографія застосовується для диференціальної діагностики у складних випадках, однак її діагностична цінність у плані виявлення раку молочної залози невелика.

Читайте також: 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку: що варто знати

Вирішальну роль у діагностиці утворень молочної залози відіграє пункцій на (аспірацій) на біопсія. При непідвладних пальпації утвореннях пункція виконується під контролем УЗД або мамографа, з подальшим цитологічним дослідженням одержаного матеріалу.

Трепан-біопсія дозволяє одержати стовпчик тканини, доступний гістологічному дослідженню, визначити рецепторний статус пухлини і вивчити тканинні маркери. Цитологічне дослідження виділень із сосків виконується при наявності патологічних виділень. При відсутності верифікації діагнозу прийнято дослідження повторювати тричі. 

Профілактика

Регулярне обстеження у лікаря дозволить вчасно виявити пухлину і повністю її вилікувати. «Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хвороба важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Виявлення хвороби на ранній стадії дає можливість провести органозберігаючі операції, уникнути хіміотерапії і променевої терапії, провести корекцію гормональних показників, усунути фактори ризику. А жінці дає шанс на довге повноцінне і здорове життя.

Пам’ятайте, рак не є неминучістю. Дотримання здорового способу життя та виконання елементарних профілактичних заходів в десятки разів знижують ризик захворювання. І найголовніше, намагайтеся жити без негативних емоцій і любити те, що ви робите, і тих, хто поруч з вами.

Система Orphus