Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Олександр Солонтай у Полтаві розповів про нововведення місцевих виборів 2020

Олександр Солонтай у Полтаві розповів про нововведення місцевих виборів 2020

4 лютого відбувся семінар, організований “Полтавською обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування”, на тему “Особливості та нововведення нового Виборчого кодексу України”.

“Ми запросили експерта, який допоможе розібратись нам у нововведеннях Виборчого кодексу, щоб депутати та кандидати могли заспокоїтися чи, навпаки, загострити свою увагу. По Полтавській області прогнозується застава у 2 млн 100 тис. грн, тобто кожна партія, яка збирається йти на вибори, повинна заплатити заставу. У разі перемоги, ці кошти повертаються, а в разі поразки – йдуть до обласного бюджету. На вибори у Кременчуцьку, Полтавську міські ради та Полтавську обласну раду кандидати йтимуть за партійними списками. А у районні, міські, сільські та селищні ради – за мажоритарною системою. Там також необхідно платити заставу, яка вираховуватиметься залежно від кількості виборців та прожиткового мінімуму”, – розповів голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Також він зазначив, що не кожна партія зможе внести таку заставу та зареєструвати свій список кандидатів. Так, наприклад, у Кременчуцьку міську раду застава складе понад 300 тис. грн, а у Полтавську міську раду – 400 тис. грн.

Експерт з політики та роботи  органів місцевого самоврядування Олександр Солонтай розповів учасникам семінару спочатку про те, що залишилося не змінним, а потім – про новації Виборчого кодексу.

“Вперше в історії Незалежної України змінено виборчу систему для сільських та селищних рад. Партійні списки та мажоритарна система – це два абсолютно різні світи, з точки зору організації виборів. В одній системі головними є партії та їх списки, а в іншій головною є людина. Виборча система стала багатомандатною: не менше двох і не більше чотирьох мандатів на округ”, – відзначив Олександр Солонтай.

Проаналізував експерт і кількість виборців на Полтавщині, зауваживши, що кожного місяця виборців меншає на 1 тисячу. Але на момент виборів це не вплине на кількість депутатів у Полтавській, Кременчуцькій міських та обласній радах.

Щодо ризиків повернення ситуацій з минулої виборчої системи, то Олександр Солонтай зазначив, що таке можливо лише в тих округах, де буде велика кількість кандидатів.

“Завдяки новому Виборчому кодексу, нововведення виключають можливість кандидата, про всяк випадок, балотуватися у сільську, районну та обласну ради одночасно. Один кандидат – в одну з рад”, – наголосив Олександр Солонтай.

У новаціях з’явилося і таке поняття, як проміжні вибори, тобто – довибори. У разі, якщо депутат відмовився від посади, то на окрузі, від якого він пройшов, проведуть довибори для укомплектації ради.

“Відтепер кількість округів залежатиме від кількості виборців. Вони матимуть на місцевому рівні різницю у кількості виборців не більше 15%. В обласну раду цих 15% немає. Партія повинна пройти 5% бар’єр”, – повідомив Олександр Солонтай.

За підрахунками експерта, в Полтавській області буде від 7 до 10 округів. За основу він радить брати 8.

“Змінилося й те що “гарантованого” місця у партійних списках більше немає. Щоб кандидату пройти в обласну раду, йому досить набрати 25% виборчої квоти. Партіям, формуючи списки, необхідно пам’ятати про гендерну складову: у кожній п’ятірці кандидатів має бути не менше двох жінок та двох чоловік. Якщо у списку не витримано цієї складової, то його не зареєструють і повернуть на доопрацювання”, – наголосив Олександр Солонтай.

Кожен громадянин України, якому виповнилося 18 років і він не має тяжкої судимості, може стати кандидатом в депутати відповідно до місця проживання.


 

Перейти до вмісту