Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Чому на Стрітення освячують свічки: пояснення священика

На свято Стрітення Господнього (15 лютого) є звичай освячувати в храмі свічки, які, начебто, мають здатність захищати від грому, негараздів і т.д. Про витоки цього звичаю та про властивості освяченої свічки розповів на своїй сторінці у Фейсбук полтавський священик-блогер, настоятель Свято-Миколаївського храму Олександр Дедюхін.

Так, будь-яка церковна свічка – це пожертва Богові (до речі, іноді вони так і називаються – “офірки”). Колись свічі в храмах не продавалися, їх туди приносили як пожертву, та використовували не лише для молитви, але й для освітлення.

“Зараз, хоча свіча майже втратила функцію джерела світла, вона залишається нашою пожертвою на храм. Ми беремо свічку, залишаючи замість неї гроші, які потім використовуються на потреби храму”.

І хоча раніше свічки в храм приносили, а не купували у ньому, двічі на рік люди йшли з храму зі свічками. На Страсну П’ятницю та на Стрітення. Страсна свічка (запалена в день розп’яття Ісуса Христа) символізувала собою світло Євангелія, яке світить нам, не зважаючи на вбивство Христа. Її несли додому одну, серед темряви, і її вогник ледве тремтів в ночі.

Натомість, на свято Стрітення, свічок освячувалося багато, з великою радістю їх несли додому та запалювали під час молитви. Чому так? Тому, що Світло Христове просвітлює всіх.

“Стрітення – це сороковий день після народження Ісуса. Божественне Немовля вноситься до храму та праведний Сімеон проголошує свої пророцтва про Нього. Відбувається велика тайна Зустрічі Нового та Старого Завітів. Радість Євангелія, Світло Невечірнє сяє всім народам. І саме все це символізують стрітенські свічки. Світло Христової віри. Так, в народі складається повір’я, що ці “громовиці” захищають від бісів, блискавки та всіляких негараздів. Але захищають не самовласно чи магічно, а захищають тому що освячені з вірою, з вірою використовуються і символізують собою справжнє Світло Христової віри”, – наголошує о. Олександр.

Система Orphus