Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

143 роки тому на Полтавщині народився дослідник Малоперещепинського скарбу і захисник Михайлівського собору

143 роки тому на Полтавщині народився дослідник Малоперещепинського скарбу і захисник Михайлівського собору

16 лютого 1877 року у с. Москалівці Роменського повіту Полтавської губернії (нині Сумщина)  народився Микола Макаренко, археолог та мистецтвознавець. 

Був членом Полтавської вченої архівної комісії та Полтавського церковно-археологічного комітету (1908–1919). Професор Київського університету, дійсний член Всеукраїнського археологічного комітету (1924–1929), директор Музею західного та східного мистецтва імені Богдана Ханенка (1920–1924). 

Автор понад 150 наукових розвідок. Брав участь у багатьох мистецтвознавчих і етнографічних експедиціях; проводив археологічні розкопки, зокрема на Роменщині (відкрив на Посуллі поселення сіверян, які згодом виокремив у роменську культуру) та Полтавщині (описав Малоперещепинський скарб); виконав понад 2 тис. малюнків для археологічних видань. Одним із перших розглянув творчість Т. Шевченка як художника.

Після встановлення комуністичного режиму в Україні боровся проти знесення культових пам’яток. 1934-го єдиний з членів державної комісії не підписав акт про знесення Михайлівського Золотоверхого собору у Києві з метою заснування на тому місці урядової площі, за що був репресований.  1934-го Миколу Макаренка заарештували НКВДисти і вислали до Казані.

У січні 1938-го його розстріляли.

За матеріалами УІНП 

Система Orphus