Ви тут:
PROвсе Суспільство 

12 лютого – Собор трьох святителів

12 лютого – Собор трьох святителів

12 лютого Церква святкує пам’ять трьох видатних учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: святого Василія Великого, святого Григорія Богослова і святого Іоана Златоустого.

Троє святителів жили в IV столітті, в часі становлення християнського обряду. Святий Василій і святий Григорій жили у Кападокії (Мала Азія), були близькими друзями, а святий Іоан Златоустий походив з Антіохії і був молодшим за них на 20 років. 

Троє Святих Отців проповідували у IV-V ст., в час, коли перетиналися дві культури – антична і візантійска, тож знаходилися вони в центрі великих світоглядних змін, що відбувалися на території всієї Римської імперії. Отці стали свідками вирішального моменту зіткнення язичницької і християнської традицій. Саме в такий непростий час вони проповідували релігію аскези і високої моралі, боролися з єресями, тлумачили Святе Письмо приймали участь у вирішенні трактування догмату про Святу Тройцю. 

Хоч Три Святителі жили в IV ст., їх спільний празник було встановлено набагато пізніше – лише з XI ст. Поштовхом до встановлення цього празника була велика суперечка у другій половині XI ст. про те, хто з них трьох є більш цінний для Церкви. Одні вище ставили святого Василія Великого, інші — святого Григорія Богослова, а ще інші — святого іоана Золотоустого. Прихильники святого Василія звались василіяни, святого Григорія — григоріяни, а святого іоана — іоаніти. Тоді сталося чудо – три ієрархи з‘явилися у сні єпископу Євхаітському Іоану, видатному піснетворцю і засвідчили свою рівність перед Господом.

“Обов’язок християн – залишити даремну суперечку про наші переваги. Так, як в житті своєму ми старались бути єдинодушними, так і після смерті бажаємо однодумності віруючих. Установи, отже, святкування нашої пам’яти в одному дні так, як ми одне в Бога, а ми будемо помагати для спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

Єпископ Йоан зробив, як йому доручили Святителі. А через те, що Церква вже святкувала в січні пам’ять кожного з них зокрема, то він 1076 року призначив їх спільний празник 30 січня (за юліянським стилем — 12 лютого).

Система Orphus