Ви тут:
Суспільство Україна 

Звідки походить звичай колядувати

Звідки походить звичай колядувати

Традиція колядування зароджувалася ще задовго до того, як Європа стала християнською.

Так, європейські народи молитвами, величальними піснями та урочистими бенкетами зустрічали час, коли дні починають довшати, а ночі коротшати. Цікаво, що саме у цей період року стародавні римляни кололи кабанця, так, як це століттями опісля було прийнято в Україні. Щодо значення самого слова коляда, то воно походить від латинської назви перших днів місяця – calendae.

Свято Коляди у слов’ян відзначалося в день зимового сонцестояння, коли ніби народжувалося нове Сонце. Цю новину розповідали колядники, ходячи від хати до хати з піснями та іграми, після чого влаштовувалося велике застілля.

Після того, як в Україні поширилося християнство, свято Різдва Христового з’єдналося зі старим язичницьким святом, витіснивши його зміст. Але традиції залишилися. Різдвяні колядки набули значного поширення в народі. Цікаво, що раніше колядницькі гурти до хати не запрошували, а слухали і подавали гостинці через вікно. Для маленьких колядників це були солодощі, іноді давали дрібні гроші, але далеко не всім, а хрещеникам та близьким родичам. Дорослим вручали продукти – шмат сала, ковбаси, пироги з різними начинками та вареники із салом. Запросити до хати могли хіба що заможні родини, які могли пригостити всіх.

Чи не найбагатша колядкова традиція – у слов’янських народів, зокрема, у поляків та українців. Чимало польських та українських колядок мають схожі слова та мелодію.

Радянська влада забороняла колядки і щедрівки, як прояв націоналізму. Проте їх співали потай, або ж у видозміненому вигляді: у тій же відомій пісні «Добрий вечір тобі, пане господарю» слова «Син Божий народився» замінювали на «Рік Новий» і т. д.).

Система Orphus