Ви тут:
Комуналка Полтавщина Прес-релізи Споживач Суспільство ТОП-новина 

Як відбуватиметься перерахунок вартості послуг “Полтаватеплоенерго” за 2019 рік

Як відбуватиметься перерахунок вартості послуг “Полтаватеплоенерго” за 2019 рік

Переважна більшість споживачів уже отримала рахунки підприємства за грудень минулого року, однак у них відсутній перерахунок вартості послуг «Полтаватеплоенерго», анонсований урядовою постановою «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв’язку із зміною ціни природного газу».

Це викликало хвилю звернень полтавців, що користуються послугами підприємства, на його адресу. Щоб прояснити ситуацію, в якій опинилося «Полтаватеплоенерго» і його споживачі, підприємство надає роз’яснення, як буде здійснений перерахунок вартості послуг підприємства за 2019 рік і які чинники впливають на цю процедуру, повідомляє пресслужба підприємства.

Постанова Кабінету Міністрів України №1082 від 24.12.2019 наділяє теплопостачальні підприємства правом приймати рішення щодо зміни вартості послуг з теплопостачання для споживачів у зв’язку зі зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва цих послуг. Тож «Полтаватеплоенерго» звернулося до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), з розрахунками тарифів на послуги, які містять коригування вартості природного газу з урахуванням зниження його ціни в період з травня по грудень 2019 року включно. На сьогодні процедура перегляду тарифів для «Полтаватеплоенерго», за якими будуть формуватися рахунки для населення, триває. Підприємство сподівається, що рішення про зміну тарифів буде ухвалене в цьому опалювальному періоді.

Зупинімося детальніше на факторах, які спонукали підприємство скористатися своїм правом здійснити перерахунок тарифів

Нинішні тарифи на послуги підприємства, що набули чинності 1 січня 2019 року, уже на момент затвердження не були економічно обґрунтованими.

Для підприємства залишилися невідшкодованими збитки за підсумками 2018 року в розмірі 52 млн грн, левова частка яких отримана внаслідок несвоєчасності встановлення чинного тарифу для «Полтаватеплоенерго». Адже вартість природного газу для надання послуг населенню на державному рівні істотно зросла з 1 листопада 2018 року, а тариф для «Полтаватеплоенерго» з цією газовою складовою — лише з 1 січня 2019-го. 

У чинних тарифах також не були враховані і зміни вартості холодної води, які відбулися наприкінці 2018 року та у середині 2019 року. Тож фактично протягом усього року «Полтаватеплоенерго» придбавало воду в КП ПОР «Полтававодоканал» для надання послуги з гарячого водопостачання за ціною, на 12-15% вищою, ніж було враховано у нині чинних тарифах підприємства.

Одночасно з набуттям чинності тарифами «Полтаватеплоенерго» в січні 2019 року істотно змінилася вартість транспортування природного газу. Тобто майже трикратне зростання цієї складової тарифу «Полтаватеплоенерго» для потреб населення не було враховане в ньому.

Протягом 2019 року додатково зазнали змін і інші складові тарифу. Зокрема, кілька разів зростала вартість електроенергії, збільшувалися витрати на оплату праці внаслідок підвищення законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму, зростали ставки податків до бюджету, у тому числі й розміри екологічних платежів.

Останнім часом при встановленні тарифів НКРЕКП, як правило, коригувала лише енергетичну складову (вартість газу та електричної енергії), фінансування інвестиційної програми. Проте, крім складових тарифів, які встановлюються централізовано (на державному рівні), є ціла низка інших видатків, які щоденно супроводжують діяльність підприємства: паливно-мастильні матеріали, трубопрокатна продукція, експлуатаційні матеріали тощо. Їхня вартість у структурі тарифів не переглядалася ще з 2012 року, хоча фактично вони дорожчають чи не щодня.

Хочемо наголосити, що вибірковий підхід до формування тарифів може стати однією з причин виникнення антропогенних катастроф, як це нещодавно сталося в Києві. Щоб не допустити ще одного Алчевська, у тарифах мають бути на необхідному рівні передбачені всі статті витрат, у тому числі й на реконструкцію та ремонт котельного обладнання, теплових мереж та інших виробничих потужностей. Проте і цього, як показує досвід, буде недостатньо. Уже третій рік поспіль рівень заробітної плати працівників «Полтаватеплоенерго» залишається мізерним навіть порівняно з іншими промисловими підприємствами регіону. Це призводить до катастрофічного за обсягом відтоку кваліфікованих кадрів. Причому підприємство залишають не тільки представники робітничих спеціальностей, але й досвідчені інженерно-технічні працівники.

Звичайно, в такому режимі працює не лише «Полтаватеплоенерго», а й інші комунальні теплоенергетичні підприємства України. Проте більшість із них, на відміну від Полтави, отримує фінансову підтримку з місцевих бюджетів попри те, що тариф на їхні послуги подеколи значно перевищує тарифи «Полтаватеплоенерго».

Починаючи з травня 2019 року спостерігалося зменшення вартості природного газу для технологічних потреб. Тож у наданих підприємством до НКРЕКП розрахунках тарифів враховане зниження ціни природного газу не лише за грудень 2019 року, а за весь період зміни цінових показників газу — з травня по грудень минулого року включно для всіх категорій споживачів «Полтаватеплоенерго». Зокрема, газова складова (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу) у загальній вартості теплової енергії знижена на загальну суму 75,7 млн грн (з ПДВ), у тому числі за грудень 2019 року на 38,2 млн грн.

Зважаючи на зміну розміру всіх складових тарифу, «Полтаватеплоенерго» здійснило розрахунки тарифів на теплову енергію відповідно до вимог порядку їх формування і звернулося до НКРЕКП із заявою щодо їх встановлення.

Розрахунки підприємства були взяті до уваги Національним регулятором. Тож нині «Полтаватеплоенерго» очікує на рішення НКРЕКП стосовно встановлення тарифів на послуги підприємства, які будуть надаватися населенню, у тому числі з урахуванням зменшення вартості природного газу впродовж 2019 року. Про набуття ними чинності буде повідомлено додатково

Система Orphus Поделиться на fb