Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як Церква ставиться до купань у водоймах на Водохреща

Як Церква ставиться до купань у водоймах на Водохреща

19 січня – свято Богоявлення, або Водохреща. У цей день духовенство і віруючі збираються біля водойм і Церква звершує чин освячення вод. Останнім часом знаходться чимало охочих пірнути цього дня в “йорданську” ополонку, і таким чином “змити з себе гріхи”. Хоча, власне, Православна Церква ніколи не вимагала у цей день занурюватися у водойми.

Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір каже, що коли людина до цього занурення ставиться з побожністю і розуміє, що занурюється в освячену воду, то це свого роду дотик її до святині, до благодаті Божої, свого роду освячення символічне.

“Але жодним чином не змивання гріхів, тому що гріхи змиваються, прощаються лише в Таїнстві сповіді”.

Відомий у Тернополі прооієрей Євген Заплетнюк у своєму блозі дав відповідь на запитання щодо обряду купелі на Йордана. 

“Зазвичай, людське тіло середньої температури поринаючи в крижану воду ризикує отримати обмороження, а потім запалення легень чи щось подібне. Чи подобається це Господу? Навряд чи. Людина, яка живучи в наших географічних умовах пірнає в середині січня до ополонки, робить не що інше, як спокушає Бога”. 

Як каже священик, треба розуміти, що клімат Йордану зовсім не той, що в Дніпрі.

“Але нині мова не лише про це. Варто всоте повторити, що особливої популярності цей обряд отримав саме поза Церковою. Його підтримують малоцерковні, переважно марновірні люди, згідно вірування яких купання в ополонці реально приносить прощення гріхів. Догматичне богослів’я Православної Церкви зовсім нічого не говорить про це. Прощення гріхів у водах Хрещення людина отримує лише один раз – приймаючи святе Таїнство Хрещення”.

В Україні раніше не було звичаю пірнати у воду на свято Хрещення, бо у цей час у нас завжди була зима і дуже важко було знайти відкриту водойму. Так, зазвичай в кризі вирубували хрест – місце майбутнього освячення води, щоб священик міг підійти до води і занурити туди святий хрест. Водночас Церква не забороняє тому, хто бажає, звершити окунання, але треба в цьому дотримуватись благоговіння, щоб не викликати осуду в інших, радять священики. 

Система Orphus