Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Возз’єднання України та злочини більшовиків: у Полтаві відкрили документальну виставку

Возз’єднання України та злочини більшовиків: у Полтаві відкрили документальну виставку

У Державному архіві Полтавської області відкрили документальну виставку «22 січня — День Соборності України». На ній представлені 50 документів, з яких більше 30-ти — текстові.

Як розповіла директор державного архіву Полтавської області Валентина Гудим, виставка акцентує на участі полтавців у подіях Української революції 1917-21 років — возз’єднання ЗУНР та УНР (1919) і бою під Крутами (1918).

«Матерілів мало, але ми збирали буквально «по крупинках». Щороку формат виставки змінюється, незмінний тільки перший розділ виставки — документи, які лягли в основу нашої незалежності. Можна провести паралелі із нинішнім часом — політика терору, інтервенції, придушення всього українського з боку північного сусіда було сто років тому і продовжується зараз», – зазначила вона.

У другому розділі — архівні джерела, документи органів влади, матеріали тодішніх ЗМІ, спогади сучасників — полтавського лікаря Олександра Несвіцького та ін., які висвітлюють злодіяння більшовиків та збройну боротьбу радянської Росії проти Української держави. Так, більшовики не соромилися друкувати списки розстріляних, писати про реквізиції, контрибуції, репресії проти духовенства тощо. Документи про злочини збереглися дивом: прийшли денікінці, і більшовики не встигли «сховати кінці у воду».

«Ми представили кілька цікавих світлин — нагадаємо про три великих теракти, які були здійснені більшовиками в Полтаві: вбивство сотника Юрія Ластовченка в готелі «Європейський», вбивство колишнього Міністра освіти Івана Стешенка та розстріл ченців Лубенського Мгарського Спасо-Преображенського монастиря. Багато національно-свідомих мешканців Полтави змушені були виїхати за межі країни, щоби зберегти собі життя», — говорить ініціатор виставки, заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

На окремих стендах представлені портрети полтавців — учасників бою під Крутами. Про них розповів регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.

«У бою під Крутами брали участь багато уродженців Полтавщини. Вдалося встановити участь, принаймні, 12 осіб. Тут ми бачимо фото Миколи Божка-Божинського, уродженця Семенівщини; Демида Бурка, представника відомої родини Юрій Вороного та Аверкія Гончаренка».

На виставці також представлені три томи збірника документів «Українська революція 1917–21. Полтавський вимір. Постаті, події, документи». Як повідомила Валентина Гудим, незабаром усі три книги будуть доступні на сайті архіву.

Виставка триватиме два тижні. Нині ж її відвідали учні школи № 7.

 

Система Orphus