Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтавській ОДА обговорили майбутнє Коломацької ОТГ

У Полтавській ОДА обговорили майбутнє Коломацької ОТГ

16 січня у Полтавській ОДА відбулася зустріч мешканців Коломацької громади, Степного, Старицьківки, Василівки, Новоселівської ОТГ з першим заступником голови ОДА Дмитром Луніним.

Під час зустрічі обговорили майбутнє Коломацької ОТГ. Адже за останнім поданим до Мінрегіону проєктом Перспективного плану області Коломацька ОТГ повинна приєднатись до Новоселівської ОТГ, так як сама вона, за показниками, малоспроможна. Мешканці громади, у свою чергу , відстоюють позицію майбутньої Коломацької ОТГ у складі 4-х сільських рад (Степне, Старицьківка, Василівка та Коломацьке).

Експерт з юридичних питань Полтавського регіонального офісу ULEAD Володимир Божко законодавчо роз’яснив громадам “об’єднання”.

“Процес децентралізації розпочався 2014 року, коли у квітні затвердили Концепцію, а у 2015 році прийняли закон Про добровільне об’єднання територіальних громад. Тобто, Парламент залучив нас з вами до формування ОТГ. У законі Про добровільне об’єднання територіальних громад були зазначені умови, яких мали дотримуватись громади, щоб об’єднатись. В цьому законі була ціла низка умов, але практика застосування Закону була таким чином, що держава підтримувала всі громади, які вирішили об’єднатись. Тобто, в законі Про добровільне об’єднання у 9 статті було вказано, що Кабінетом Міністрів за допомогою обласних рад та адміністрацій розробляється Перспективний план. Є поняття “спроможні громади”, а критерії спроможності визначені Постанові Кабміну. Ці критерії відмінні від умов створення ОТГ. Тому в Україні кілька років об’єднувались територіальні громади, які не відповідали методиці формування спроможних громад. Держава їх створювала, щоб популяризувати та показати необ’єднаним громадам, що це потрібно робити. Виділялись кошти у вигляді різноманітних субвенцій. В пункті 6 методики формування спроможних громад вказано, що громада має мати відповідні кадрові ресурси, фінансові забезпечення та розвинену інфраструктуру. На даний момент чинним є закон Про добровільне об’єднання територіальних громад. Лише в грудні 2019 року Парламент вніс зміни до статті 4, де сказано, що однією з умов створення ОТГ має бути відповідність Перспективному плану, до цього його просто “підганяли” по створених громадах”, – розповів Володимир Божко.

Та наголосив, що обласна державна адміністрація не народжує та не вбиває ОТГ, а навпаки – допомагає громадам розвиватись.

“Я поважаю кожну громаду та бажаю їй процвітання. Наша робота – це створення Перспективного плану. Він не об’єднує і не приєднує громади. Ми врахуємо вашу думку і направимо до Мінрегіону, у свою чергу, ви також можете направити свого листа до міністерства. Наголошую, що ми неуповноважені об’єднувати та роз’єднувати громади”, – зазначив Дмитро Лунін.

Щодо ж до майбутньої ОТГ з центром у селі Степне, то експерт роз’яснив, що згідно чинного законодавства це буде створення нової громади, а неприєднання сільських рад до вже створеної.

Також він повідомив, що вчора Комітет ВР розглянув законопроєкт №2653, який спрямований на внесення змін до закону Про місцеве самоврядування. В ньому вказано, що Кабінет Міністрів України буде затверджувати адміністративні центри та межі територіальних громад. Тобто за цим законопроєктом ані ОДА, ані громадяни не впливатимуть на цей процес. Тож доки цей Закон не прийнято, то об’єднання громад відбувається за методикою спроможності.

Читайте також: Зеленський відкликав законопроєкт щодо децентралізації

Щодо ж до приєднання Старицьківки, то згідно законодавства приєднуватись сільські ради інших районів не можуть, лише під час об’єднання можуть бути порушені межі районів.

Нагадаємо, що 15 січня мешканці Коломацької ОТГ перекрили рух автомобілів на трасі Київ – Харків вимагаючи, щоб керівництво Полтавської ОДА почуло їхню думку.

Система Orphus