Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві відкрився дводенний IV Міжнародний форум практиків партиципації

У Полтаві відкрився дводенний IV Міжнародний форум практиків партиципації

У Полтавському краєзнавчому музеї розпочав роботу дводенний IV Міжнародний форум практиків партиципації. Для участі у ньому до обласного центру приїхали представники з різних міст України, а також іноземці.

Учасників форуму привітав модератор заходу, представник Фундації ПАУСІ Леонід Донос.

“Я дуже радий вітати всіх у моєму рідному місті. Радий тому, що Форум практики партиципації проходить саме тут. Коли ми у 2015 році починали проводити Громадський бюджет, бюджет участі, то навіть не могли собі уявити, що 2020 році тут збереться 260 учасників та учасниць з різних куточків України, з багатьох міст та ОТГ. Також сьогодні з нами наші друзі з грузинських муніципалітетів, з Молдови, Білорусії, Великої Британії, Португалії. Ми дуже хочемо, щоб сьогоднішній захід став місцем, де ви знайдете нові знайомства, нових друзів”, – сказав Леонід Донос.

Також форум відвідали керівники області й міста, які побажали плідної роботи задля добробуту громад.

Зокрема, голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов від імені Полтавської ОДА подякував організаторам заходу.

“Полтавщина не стоїть осторонь розвитку партиципації. Зокрема, вже три роки поспіль в області реалізується проєкт Бюджет участі. Ми єдина область в Україні, яка реалізувала на регіональному рівні Громадський бюджет. Це було б неможливо без підтримки міжнародних партнерів, які надали нам методичну та матеріально-технічну бази. Нагадаю, що майже 9 тис. громадян віддали свої голоси за Кременчуцький проєкт “Безпечне місто”. Держава нам під цей проєкт мала виділити 13 млн грн. Але інші області показали свою неспроможність провести такий захід. Тому цей проєкт відклали. Наприкінці 2019 року ми були у Міністерстві розвитку громад та територій і попросили все ж профінансувати. Нам пообіцяли, що кошти під цей проєкт все ж надійдуть і він буде реалізований”.

Учасників форуму привітала і заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Полтавської міської ради Світлана Нестуля.

“Полтава – місто козацької слави, звитяги, незламності духу та боротьби за перемогу, національну культуру та принципи справедливості і демократії. Ці основні базові цінності є основою нашого успіху. Саме вони покладені в ідею партиципативного бюджетування. Це дає можливість не лише розширювати народовладдя, а й має політичний, економічний та гуманітарний контекст. Переконана, що кожен з нас, учасників партиципативного бюджетування, має свій досвід. Тут знаходяться представники міст і країн, які готові ділитися цим позитивним досвідом один з одним”, – сказала вона.

Також з вітальним словом до учасників форуму звернувся заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко.

“Слава Україні, слава цьому товариству! Мені приємно бачити колег, знайомих з попередніх зустрічей, на нашій славетній Полтавщині. Ми, дійсно, у 2016 році почали реалізовувати єдиний в Україні Громадський бюджет саме регіону, бюджет участі Полтавської обласної ради. І, якщо ми починали у 2016 році з 2 млн грн, то у 2020 році плануємо вже 9 млн грн. У 2019 році ми почали екологічні ініціативи щодо реалізації проектів, які стосуються екології. Також, побачивши яку популярність має Бюджет участі, зрозуміли, що потрібно дати можливість і дітям. Тому заснували Шкільний Бюджет участі, до якого долучилися 122 навчальні заклади. При цьому за кількістю електронних голосів вийшло значно більше, ніж дорослий Бюджет участі. Також дитячі проєкти оригінальніші. Сподіваюся, що наступного року на їх реалізацію зможемо виділити 3 млн грн”, – сказав він та додав, що цей дводенний форум покликаний дати інструменти для громади самим вирішувати, на що витрачати бюджетні кошти.

Як розповіла керівник офісу Проєкту GIZ “Інтегрований розвиток міст в Україні” в Полтаві Ірина Брижань, показовим прикладом партиципації від самого початку є розроблення концепції інтегрованого розвитку міста. А Полтава була першим містом, яке розробило і затвердило цю концепцію.

“Тема партисипації є надзвичайно важливою. Саме тому проєкт “Інтегрований розвиток міст в Україні”, що впроваджується німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, приділяє багато уваги аспектам партиципації. Метою нашого проєкту є поліпшення умов життя українських міст, підтримка децентралізації і місцевого самоврядування шляхом застосування принципів інтегрованого розвитку. Саме тому проєкт підтримав 6 обраних міст України щодо розробки концепції інтегрованого розвитку. Це Вінниця, Чернівці, Полтава, Житомир, Львів та Подільський район Києва. Ці міста на сьогодні вже розробили концепцію інтегрованого розвитку, а чотири міста вже й затвердили”, – сказала Ірина Брижань.

Вона також зауважила, що концепція розвитку – це не документ, розроблений у кабінеті. Це документ просторового розвитку, який безпосередньо розробила громада.

Головний експерт , керівник групи експертів Проєкту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС) Ігор Лепьошкін зауважив, що форум передбачає, в першу чергу, обмін досвідом та запровадження цікавих практик іншими регіонами.

“Дуже приємно бачити таку кількість людей. Коли ми планували проведення цього Форуму, то розраховували десь на 80-90 людей. Приїхало 250. Це свідчить про величезний інтерес до тих тем, які піднімаються на нашому Форумі. Дуже дякую Полтавській міській раді, Полтавській облдержадміністрації, Полтавській облраді за те, що дали можливість провести цей захід саме на Полтавщині. Це природно, бо Полтаву можна вважати колискою громадського бюджетування в Україні, бо й місто, і область в цьому напрямку працюють досить активно”, – відзначив Ігор Лепьошкін.

IV Міжнародний форум практиків партиципації у Полтаві працюватиме два дні. Сьогодні учасники говоритимуть про тренди та майбутнє громадського бюджету, партиципативні практики, ділитимуться досвідом реалізації громадських бюджетів. Також запланований воркшоп щодо просторового планування із мешканцями. Передбачені дискусії “Участь громади на різних етапах бюджетного процесу” та “На якому рівні потрібне нормативне регулювання про бюджет участі? Чи потрібен закон про Громадський бюджет?”

На другий день форуму, 18 січня, заплановані дискусії “Добре врядування, демократія та побудова довіри”, “Партиципація у Польщі, Грузії, Молдові”, “Розширення можливостей громадян для здійснення змін у суспільстві”, “Які виклики стоять перед громадським бюджетом? Чи є універсальні рецепти, як із ними працювати?”. Окремими темами воркшопу також є “Громадський бюджет у школі” й “Емоційне та професійне виснаження. Як розпізнати це явище та профілактувати його?”

Система Orphus