Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книги про діяча УНР та засновника кооперативного руху Бориса Мартоса

У Полтаві презентували книги про діяча УНР та засновника кооперативного руху Бориса Мартоса

З нагоди відзначення проголошення 4 Універсалу Центральноїї Ради, Дня Соборності та річниці бою під Крутами, Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інстиуту національної пам’яті спільно з органами влади та освітніми закладами проводять низку заходів. 20 січня  у Полтавському університету економіки і торгівлі (ПУЕТ) влаштували перший з них.

Вела захід професорка ПУЕТ Ірина Петренко. У стінах вишу відбулася зустріч з представником УІНП та упорядниками  книг, присвячених діячу Української революції 1917-21 рр., видатному кооператору, уродженцю Полтавщини Борису Мартосу. Зокрема, представили  видання «Борис Мартос і кооперація: монографія» у 2 книгах; «Організація й модерація зібрань у праці Бориса Мартоса», «Теорія кооперації Бориса Мартоса», «Борис Мартос і його праця про ревізію». Книги видано торік у рамках відзначення 140-річчя Бориса Мартоса на державному рівні.

Ці праці здобули II місце у номінації «Краща університетська книга» на конкурсі «Краща книга Полтавщини» 2019 року.  Автори-упорядники книг професор Мирослав Аліман й ректор вишу Олексій Нестуля розповіли студентам – майбутнім економістам про ці книги і внесок Бориса Мартоса у становлення і розвиток вітчизняного кооперативного руху.

А Олексій Нестуля  ще й поділився спогадами про маловідомі перипетії, пов’язані з  встановленням пам’ятника Борису Мартосу поруч із центральним входом до ПУЕТ. Як з’ясувалося, тодішня міська влада не сприйняла  ідею студентів і науковців ПУЕТ спорудити пам’ятник кооператору і діячу Української революції 1917-21 рр. і лише наміри надати розголос протверезили деяких високопосадовців. Зрештою, попри прохолодне ставлення чиновників пам’ятник  Борису Мартосу урочисто відкрили у Полтаві 20 вересня 2007 року. Нині це – одне найбільш помітних місць пам’яті Української революції у Полтаві.

Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар у своєму просвітницькому виступі акцентував на внеску видатного полтавця  в українське державотворення.

«Дякую науковцям ПУЕТ за глибокі і потрібні наукові праці, які засвідчують знаковість Мартоса як економіста-кооператора. Водночас, Інститут прагне до створення не лише у науковому, але й публічно-медійному просторі цілісних історичних портретів українських інтелектуалів кінця 19, початку 20 століття. Тож, також важливо висвітлювати й державотворчий контекст». 

Олег Пустовгар нагадав, що Борис Мартос був активістом  Революційної української партії, у першому уряді Української Народної Республіки (УНР) обіймав посади  Генерального секретаря земельних справ, а у період Директорії, яку очолював ще один наш видатний земляк Симон Петлюра,  обіймав посади міністра продовольчих справ, фінансів. Представник УІНП наголосив:

«У 1919 році Борис Мартос став прем’єр-міністром УНР – очолював виконавчу владу молодої держави у непростих умовах агресії з боку білої і червоної Росії. Вважаю, що цей важливий факт з його біографії вартий того, аби відобразити на табличці пам’ятника Мартосу».

Також Олег Пустовгар детально розповів студентам про статтю авторства Бориса Мартоса у діаспорній газеті «Свобода»  «Правда про Крути»  від  16 лютого 1968 року.

«У ній Мартос постає як державний діяч і історик. Завдяки цій статті, ми, сучасники, довідуємося важливі подробиці про перебіг бою під Крутами», – сказав Пустовгар.

«Родзинкою» цього історико-популяризаційного заходу став перегляд студентами короткометражного документального фільму про Бориса Мартоса з циклу «Поборники незалежності. Полтавщина».

Система Orphus