Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книгу листування літературознавця та письменника-емігранта з Полтавщини

У Полтаві презентували книгу листування літературознавця та письменника-емігранта з Полтавщини

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Котляревського презентували книгу “До вас я маю особливу симпатію…” Листи Григорія Костюка до Олекси Ізарського 1955-1995”.

До книги увійшли листи (91 лист) видатного вченого-літературознавця григорія Костюка до відомого письменника, уродженця Полтавщини Олекси Ізарського (Олексія Мальченка), які впорядкував Олександр Ротач. Листування двох видатних українців відбувалося у післявоєнний час на чужині. Обидва, усвідомивши неможливість подальшого життя в більшовицькому середовищі, наприкінці ІІ Світової виїхали з України і після поневірянь у таборах для неповерненців перебралися до США.

Усі листи публікуються вперше, як і більшість вміщених у книзі світлин, і є цінним джерелом з історії українського літературного життя на еміграції. Після смерті О. Ізарського архів та частина бібліотеки письменника були переслані його давнім приятелем у Полтаву Аллі Ротач, дружині видатного енциклопедиста і літературознавця Петра Ротача. Його син – Олександр Ротач і став автором-упорядником видання, і присвятив  його 95-літньому ювілею від дня народження батька.

 

“Костюк фактично благословив Ізарського на заняття літературною працею, а батько був одним із першовідкривачів цього письменника для українського читача. У них були теплі довірливі стосунки. Це пов’язане з нашою родиною, тому саме я взявся за цю книгу”, – розповів він.

 

“Особливість книги в тому, що це не лише листи, а ще й дуже солідний науковий супровід — примітки до листів, алфавітні покажчики імен (500 “розкодованих” імен), він аргументує, доповнює, що допомагає читачеві не лише прочитати листи, але й зрозуміти епоху. Листи — це першоджерело, з якого дізнаємося правду”, – наголосила одна з рецензентів видання, завідувач кафедри української літератури Полтавського національного педуніверситету ім. В.Короленка Віра Мелешко.

 

Прикметно, що під час роботи над книгою вдалося встановити вірогідне місце народження Ізарського – село Климівка на Карлівщині.

“Кожен лист — це загадка. Бо ті, хто листувався, знають, про що йдеться, але коли це віддаляється в часі, та ще й люди материково роз’єднані… Це титанічний труд, бо є енциклопедичний напрямок, що вимагає дотримання жорстких канонів, і Олександр Петрович все це зробив”,  – зазначив ректор Полтавського національного педуніверситету Микола Степаненко.

Книга вийшла у полтавському видавництві “Дивосвіт” за кошти обласного бюджету згідно з Планом випуску соціально-значущиз вилань на 2019 рік.

Система Orphus