Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували календар, присвячений видатним жінкам ХХ століття

У Полтаві презентували календар, присвячений видатним жінкам ХХ століття

У Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О. Гончара презентували календар “Українські жінки ХХ століття”, виданий Українським інститутом національної пам’яті. 

У ній взяли участь науковці та старшокласники полтавських шкіл.

До настінного календаря «Українські жінки ХХ століття» увійшли видатні, але маловідомі українки, чиї ювілеї відзначатимуть у 2020-му. Кожна з них у різний спосіб вплинула на становлення та розвиток української держави, її культуру, освіту й науку наприкінці ХІХ – ХХ століттях: перша жінка в Австро-Угорщині, яка отримала диплом лікаря; зв’язкова ОУН, що понад дев’ять років пробула в підпіллі; заступниця командира авіаполку спеціального призначення; засновниця жіночих відділів «Карпатської Січі» та ін. 


Ведуча заходу Вікторія Піскова повідомила, що дату презентації обрали не випадково: саме 30 січня 115 років тому народилася наша землячка Оксана Мешко,  одна з найвизначніших діячок українського національно-визвольного руху 60-80-х років минулого століття та засновниця Української Гельсінської групи. Про нелегку долю “козацької матері”, яка відбувала заслання, маючи 70 років, розповіла професорка Полтавського університету економіки і торгівлі Ірина Петренко. 

Ініціатор заходу, регіональний представник УІНП у Полтавській області Олег Пустовгар зазначив, що у календарі вміщені тільки короткі відомості про згаданих жінок, але вони покликані зацікавити читача і спонукають шукати більше інформації. Перший наклад, який надійшов до Полтави, розійшовся дуже швидко серед організацій, навчальних закладів, ЗМІ, тож  довелося замовляти ще партію. 

“Насамперед це популяризація видатних, але маловідомих постатей українських жінок. Чи не кожна з них зазнала переслідувань від радянської чи російської влади. Тож загалом це – уроки історії, які треба засвоїти і не допустити їхнього повторення. У тій же Польщі подібні календарі видають уже років 15. Минулого року УІНП випустив календарі, присвячені нашим військовикам, тоді це знайшло відгук і аудиторію”. 

Серед особистостей, які увійшли до видання, є і три, чиї життя та доля пов’язані з Полтавщиною. Це полтавська акторка Євдокія Доля (дружина Василя Верховинця) та Зінаїда Аксентьєва – засновниця першої в Україні гравіметричної обсерваторії у Полтаві, вчена-дослідниця геофізики та астрономії, на честь якої названий один із кратерів Венери. 

Присутніх привітала начальник відділу інформаційно-видавничої діяльності  Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю ОДА Оксана Лісан. 

“Наш Депратамент співпрацює та підтримує проекти Українського інституту національної пам’яті. Також ми вже третій рік забезпечуємо присутність полтавських видавництв на Форумі видавців у Львові. І якщо говорити про Оксану Мешко, та її внучатий племінник – Юрій Логуш, засновник конкурсу “Коронація слова” щороку підходить до стенду полтавських видавництв і цікавиться новинками”. 

 

Система Orphus