Ви тут:
Освіта Суспільство Україна 

ТОП-12 новацій в освіті у 2020 році

ТОП-12 новацій в освіті у 2020 році

Портал “Освіторія” зібрав нововведення, які очікують в освітній сфері у 2020 році.

1. Розвиток STEAM-освіти.

2020 — рік впровадження STEAM-підходу в Україні. STEAM  — освітній підхід з акцентом на такі напрямки, як наука, технології, інженерія, мистецтво та математика. Йдеться про якісне викладання природничо-технічних предметів з відповідною матеріально-технічною базою. На це передбачили в чотири рази більше коштів з держбюджету, ніж торік. Зокрема, інвестиції підуть на оснащення кабінетів та лабораторій з фізики, хімії, біології тощо. 

Читайте також: У Полтаві планують відкрити центр STEM-освіти

У школі в Горішніх Плавнях відкрили сучасну STEM-лабораторію

Шкільні автобуси, ремонт їдалень, STEM-лабораторії: Уряд виділив 1,9 млрд грн в освітню сферу

2. Розвантаження освітніх програм

Акцент на STEAM не означає, що дітям доведеться зранку до ночі вчити формули. Навпаки, для освітян почнеться робота над новими освітніми програмами у 5–9-х класах, які будуть розвантажені та більш компетентнісно орієнтовані.

3. Акцент на математику

2020 оголосили роком математики. Активно займуться перепідготовкою вчителів математики. Також змінюватимуть програму. На думку Ганни Новосад, нині скидається на те, що ми готуємо дітей до вищої математики в старших класах. Замість цього теорію пояснюватимуть через зрозумілі життєві ситуації, скажімо, як, знаючи певні формули, можна обчислити кількість метрів шпалер, щоб зробити вдома ремонт. Також готуватимуть для ДПА нові тести ЗНО з математики, які у 2021 році стануть дворівневими: 1) рівня стандарту; 2) рівня стандарту та профільного рівня.

4. Усі школи перейдуть на державну мову

Ті школи, де ще викладають предмети російською, румунською чи іншою мовою, із вересня навчатимуть дітей українською. Мову нацменшин викладатимуть на відповідних уроках.

5. У пілотних школах – завершальний етап початкової школи

Із вересня в обраних школах діти перейдуть до останнього для початкової школи 4-го класу. Цей досвід важливий для пілотування нового стандарту початкової освіти, адже перші випускники початкової школи за НУШ продемонструють, наскільки програма ефективна. У 2020 займатимуться організаційно-методичним супроводом у 3-му (у більшості шкіл) та 4-му (у пілотних школах) класах.

6. Дитсадки отримають міжнародну оцінку

Дошкільні заклади матимуть свій варіант тесту PISA. Але перевірятимуть, звісно, не вихованців, а заклади дошкільної освіти — за міжнародним інструментом оцінювання ECERS. Зокрема, вивчатимуть, чи середовище має розвивальну дію, чи раціонально організоване, чи провокує самостійну діяльність вихованців, чи може дитина і позайматися в групі, і усамітнитися. Заняття мають будуватися не за обраною дорослими темою, а через організацію ігрових або реальних подій: підготовка до свята, екскурсія, догляд за живим кутком, «спілкування» з казковим персонажем тощо.

7. Безкоштовні лікбези з цифрової грамотності

У січні 2020 Кабінет Міністрів запустить Національну програму цифрової грамотності. Планується за три роки навчити цифрової грамотності мінімум 6 млн українців. Базові звички мають бути доступні всім, щоб подолати нерівність у цьому питанні.

Читайте також: Сумська, Матвеєва і Єфросиніна розповідатимуть про цифрову грамотність

8. Школярам запропонують програми обміну

У 2020 році стартує програма мобільності молоді. Для 100 тис. дітей з усієї України заплановані програми обміну та екскурсії, які дадуть змогу відвідати інші куточки країни.

9. Музичні та художні школи оновлять

Почнеться реформа позашкільної освіти, яка теж має відповідати вимогам Нової української школи. Виховувати майбутніх музикантів, співаків, художників відтепер планують у спецшколах. А типові музичні та художні школи мають орієнтуватися на потреби та інтереси дитини, а не шукати й вирощувати майбутніх професіоналів. Приміром, окрім «класичної програми», грати ті мелодії, які популярні у підлітків та цікавлять їх, малювати листівки.

10. Інклюзивне навчання стане обов’язковим

Програма підвищення кваліфікації вчителів початкових класів міститиме обов’язковий модуль — інклюзивне навчання. Також надалі збільшуватиметься мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Планують, що їх буде 700.

11. Вступ до університетів дещо зміниться

Відтепер абітурієнти, які претендують на бюджет, зможуть подати не 7, а лише 5 заяв на будь-яку кількість спеціальностей. Віднині встановлено мінімальний конкурсний бал для вступу або переведення на бюджет: він має бути не нижчим за 125. А до окремих спеціальностей — особливі вимоги. І якщо для майбутніх медиків нічого не змінилося, то на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини» конкурсний бал збільшили — тепер він має бути не нижчим за 140, а не 130, як раніше. На чимало спеціальностей доведеться складати іноземну мову. Якщо у 2018 їх було 18, то у 2020 — 80. 

12. Гроші “ходитимуть за вчителем”

Вже з 2020 року вчителі зможуть самостійно обирати форму, вид і місце підвищення своєї кваліфікації. У цьому напрямку діятиме принцип «гроші ходять за вчителем». Кошти на професійний розвиток вчителів закладено в державну субвенцію НУШ, яка в держбюджеті становить 1,4 млрд грн. Уже в січні буде зрозуміло, скільки на цю мету отримуватимуть заклади освіти і, відповідно, самі педагоги.

 

 

 

Система Orphus