Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Перші кроки скасування адвокатської монополії в Україні, – Олег Тимченко

Перші кроки скасування адвокатської монополії в Україні, – Олег Тимченко

29 грудня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення».

Про це повідомив заступник начальника Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Полтавській області Олег Тимченко

У звязку з цим відповідні зміни торкнулись статей процесуальних кодексів про представництво (ст. 56 ГПК України, ст. 58 ЦПК України, ст. 55 КАС України). Відтепер юридичні особи публічного і приватного права братимуть участь у судових справах не тільки через керівника або члена виконавчого органу, а й через інших осіб, уповноважених діяти від їх імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). Такі особи не повинні мати статусу адвоката, що фактично скасовує адвокатську монополію на представництво юридичних осіб.

Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади АР Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Як вбачається із норм законодавства України самопредставнитво у судовому процесі це – можливість особи як особисто звертатися до суду, представляти свої інтереси самостійно та діяти від власного імені, так і вчиняти відповідні дії через свого представника.

Тобто самостійна участь особи від власного імені у судовому процесі є самопредставництвом.

На відміну від фізичної особи, яка може здійснювати будь-які дії, в тому числі і процесуальні, безпосередньо, юридична особа відповідно до ч. 1 ст. 92 ЦК України набуває цивільні права та обов’язки і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. До таких органів належать правління, загальні збори, виконавчий орган (одноосібний чи колегіальний), наглядова рада, в залежності від організаційно-правової форми юридичної особи.

Таким чином, самопредставництво у судовому процесі здійснюється юридичною особою через свої органи, а саме через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (ч. 3 ст. 56 ГПК України, ч. 3 ст.  58 ЦПК України, ч. 3 ст. 55 КАС України).

Слід зазначити, що 14 січня 2020 р. Верховна Рада України попередньо схвалила зміни в Конституції України щодо скасування адвокатської монополії.

Тепер законопроект про скасування адвокатської монополії має бути розглянутий на наступній черговій сесії Верховної Ради України.

Водночас, прийняті зміни не обмежують право адвокатів на представництво іншої особи в суді. За межами реалізації права на самопредставництво органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи незалежно від порядку їх створення так само можуть бути представлені тільки адвокатами (з урахуванням обмежень уже встановлених Конституцією України).

 

Система Orphus Поделиться на fb