Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині створять робочу групу для вивчення архівних документів репресованих комуністичним режимом

На Полтавщині створять робочу групу для вивчення архівних документів репресованих комуністичним режимом

На засіданні регіональної комісії з реабілітації у Полтавській області жертв репресій, яке відбулося 16 січня у Полтавській ОДА, вирішили: перед прийняттям рішень щодо реабілітації людей, які були репресовані радянською владою, вивчати відповідні справи безпосередньо в архівах. Для цього хочуть створити спеціальну робочу групу.

Перед початком роботи комісії присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять свого колеги, науковця Віктора Ревегука.

Також голова Полтавської обласної організації “Всеукраїнське товариство політичних в’язнів та репресованих”, голова регіональної комісії з реабілітації Анатолій Банний представив колегам заступника голови Полтавської ОДА Катерину Рижиченко, яка працюватиме в даній комісії.

Першим на засіданні розглянули питання щодо звернення мешканця Чутівського району Полтавщини Василя Коротича про реабілітацію його дідуся Меркурія Лисака 1885 року народження. Зокрема, Василь Коротич розповів, що дідусь в часи репресій був обраний старостою села Власівка Зіньківського району і за це свого часу зазнав репресій.

“Він був доброю і порядною людиною, – так розповідала про нього моя тітка. Дідусь був лише маленьким гвинтиком у тодішній системі”, – сказав він.

Член комісії, колишній політв’язень Микола Кульчинський зауважив, що новий закон про реабілітацію політичних в’язнів дає можливість реабілітувати Меркурія Лисака. Проте у кримінальній справі щодо Меркурія Лисака значиться кілька “темних” фактів, які потребують додатково вивчення в архівах та юридичного аналізу.

“Ці люди мають повне право на реабілітацію державою Україна. Переконаний, що реабілітувати треба всіх, кого засудила радянська влада. Є приклади, коли люди були старостами і, навпаки, рятували життя. Слід пам’ятати, що тоді не було правосуддя. Не було!” – сказав він.

Тож остаточного рішення регіональна комісія з реабілітації у Полтавській області жертв репресій не прийняла.

У свою чергу член комісії, заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко відзначив:

“Українці у старости села собі потвор не обирали. Зараз хлопці з російського полону приходять і розповідають, що були створені такі умови, коли писали і підписували все, що завгодно. Тому до тодішніх документів треба підходити критично”.

За додатковою інформацією вирішили звернутися до Полтавського державного архіву та Фонду оперативно-розшукових справ.

Разом з тим, члени комісії підтримали звернення Віри Липчак, жительки міста Лубни, про визнання її реабілітованою, як такої, що стала жертвою тоталітарного комуністичного режиму.

Також на розгляд комісії сьогодні винесли питання щодо засуджених колегією Полтавської губернії Надзвичайної комісії Біленького І. М. та Новохатського П. І.

Щодо їхньої реабілітації, то голова комісії Анатолій Банний відзначив: зараз працюють над тим, щоб отримати архівну довідку для одночасної реабілітації всіх людей, які проходили з ними в одній кримінальній справі. А це понад сотня полонених. Тож дане питання доопрацюють і вже на наступному засіданні приймуть рішення та направлять його до профільної національної комісії.

 

Система Orphus