Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

На Полтавщині посилюють охорону лісових масивів

На Полтавщині посилюють охорону лісових масивів

Лісівники Полтавщини проводять значну роботу з охорони лісових масивів. Для цього у кожному лісогосподарському підприємстві є постійно діючі рейдові бригади, які протягом року проводять патрулювання з охорони лісів від пожеж, браконьєрства і самовільних рубок.

Боротьба з незаконними рубками – один з найголовніших напрямків роботи державної лісової охорони.  У 2019 році державною лісовою охороною здійснено 1242 рейди, у ході яких виявлено 53 випадки самовільних рубок. 8 справ  направлено в правоохоронні органи, одна розглянута судами. Стягнуто за рішенням суду та добровільно відшкодовано 51,5 тисяч гривень. Разом з тим, слід зазначити, що в порівняні з 2018 роком  кількість незаконних рубок дерев зменшилася, тоді було виявлено 105 випадків самовільних рубок, повідомляє Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства.

Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток). Причинами виникнення незаконних рубок є як соціальний фактор, так і економічний.

 Начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства Юрій Тараненко зазначає, що незаконні рубки завдають значних фінансових збитків лісовому фонду. Крім того, значно погіршується екологічна ситуація, як в регіоні, так і в державі в цілому.

 “Щоб вирішити дане питання нам потрібне, перш за все, відповідне державне фінансування, яке уже четвертий рік поспіль відсутнє. Уся охорона лісових масивів проводиться за власний рахунок державних лісогосподарських підприємств. По-друге – це роз’яснювальна робота з населенням. А тих, хто краде – притягувати до кримінальної відповідальності.  Важливим напрямком у боротьбі з нелегальними рубками є запровадження Єдиної державної системи електронного обліку деревини, доступ до якої відкрито Національній поліції та Службі безпеки України, а також реалізація проєкту електронного реєстру лісорубних квитків на заготівлю деревини «Ліс у смартфоні», який також вміщує онлайн-карту рубок. До речі, лісгоспи Полтавщини одні з перших в Україні, де був запроваджений цей пілотний проект.  По-третє, це тісна співпраця  з громадськістю та залучення громадських, екологічних організацій, а також правоохоронних органів до спільного патрулювання та охорони лісових масивів”, – пояснив Юрій Тараненко.

Зазначимо, що відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників, перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняках природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян(510-1020 грн), на посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн).

Крім того, порушник має сплатити збитки за кожне самовільно зрубане дерево, які залежать від діаметру пня. Відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення  розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня             розмір шкоди

до 10 см                                                                  166,15 грн

10,1-14 см                                                               292,75 грн

14,1-18 см                                                               751,65 грн

 Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Примітка. 1. У цій статті істотною шкодою вважається така шкода, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

Система Orphus