Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини розглянула матеріали щодо статусуПушкарівського яру в Полтаві

Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини розглянула матеріали щодо статусу Пушкарівського яру в Полтаві

У Полтавській ОДА відбулося засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури і туризму облдержадміністрації.

У ньому взяли участь директор Департаменту культури і туризму ОДА Валентина Вождаєнко, заступник директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства ОДА Ірина Особік, представники структурних підрозділів ОДА та міської ради, Північно-Східного міжрегіонального відділення Українського інституту національної пам’яті, науковці, архітектори, громадськість.

На засіданні розглянули проєкт історико-архітектурного опорного плану міста Зіньків, який представила Людмила Танилович з Інституту культурної спадщини (м. Київ).

“Зіньків був унікальним містом, на порівняно невеликій території до початку 30-х рр. ХХ ст.  розташовувались 9 архітектурних домінант культових споруд, це окрім громадських будівель, а в 30-х роках ця композиція була зруйнована і досі залишається ніби недосказаною”, – зазначила вона.

У документації описані 28 об’єктів, які представляють історичну цінність, серед них унікальний цегельний завод і будинок Зерових.

Також на засіданні заслухали оцінку впливу на археологічну спадщину будівництва автодороги державного значення М-22 Полтава — Олександрія на ділянці обходу м. Кременчук з мостовим переходом через р. Дніпро.

Так, на територіях, які потенційно можуть потрапити в зону будівництва, і в 3-кілометровій зоні розташовані 143 об’єкти. Комісія рекомендувала підготувати звернення до Служби Автомобільних доріг щодо забезпечення розвідкових робіт на стадії виготовлення проєкту.

Жваву дискусію викликав розгляд облікової документації на об’єкт культурної спадщини — місце масових розстрілів “Пушкарівський Яр” у м. Полтаві по вул. Пушкарівській. Матеріали про результати розвідок, розкопок та пошукових робіт у 2019 році на території колишніх «артскладів» у Полтаві представила голова ГО «Пушкарівський яр» Олександра Супряженко. Об’єкту хочуть присвоїти статус нововиявленої культурної пам’ятки — визначного місця.   

 

Один з місцевих мешканців поставив під сумнів правильність нанесених на карту імовірних місць поховань та висловив думку, що це завадить будівництву в районі.

“Статус не накладає обтяжень на забудовників. Якщо ділянка буде вільна від захоронень — на ній можна будувати”, – пояснила Ірина Особік. 

Також виникло питання щодо назви об’єкта, адже досі в жодному з документів не траплялася назва топоніму “Пушкарівський яр”.

“До Пушкарівки — півтора кілометри, історична Пушкарівка — це район за Половками. Є Пушкарівський ліс, а Пушкарівського яру немає. Не варто робити новий міф та створювати аналогій з Бабиним яром”, – зазначив начальник відділу туризму та культурної спадщини управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради Віталій Павлов.  

У підсумку матеріали після доопрацювання винесуть на повторний розгляд.

Система Orphus