Ви тут:
Суспільство Україна 

111 років тому народився символ українського спротиву Степан Бандера

111 років тому народився символ українського спротиву Степан Бандера

1 січня 1909 року у селі Старий Угринів (тепер Калуського району Івано-Франківської області) в родині греко-католицького священика народився лідер Організації Українських націоналістів Степан Бандера.

Хата в селі Старий Угринів, де народився Степан Бандера. Фото: Архів ЦДВР

У 20-х роках вступив до лав ОУН. До 1936 ім’я Бандери було невідомо широкому загалу. Вcе змінив так званий львівський процес 1936 року, коли Бандеру та ще кількох діячів ОУН судили за убивство міністра внутрішніх справ Польщі Перацького. Причому, Бандера не був організатором і виконавцем убивства – цим займалася бойова референтура ОУН, він же ухвалював політичне рішення. На тому процесі Бандера прославився тим, що відмовився відповідати польською мовою (Західна Україна тоді була у складі польської держави).

30 червня 1941 року ОУН(б) проголосила “Акт відновлення Української Держави”. А вже 5 липня Степан Бандера через відмову відкликати “Акт відновлення…” був посаджений у Кракові під домашній арешт, а в подальшому був в’язнем тюрем у Берліні; звідти потрапив до концтабору “Заксенгаузен”. Почалися масові арешти бандерівців – за деякими даними, було заарештовано 80% керівного складу ОУН(б). “Відновлена держава” не проіснувала й тижня. 

Родина Бандер у Волі Задеревацькій. Зліва направо сидять: Андрій Бандера, Дарія Пищинська, Розалія Бандера (бабуся по батьку). Стоять: Марта-Марія, Федір Давидюк, Володимира, Богдан, Степан, Оксана Бандери. 1933. galinfo

Степана Бандеру нацисти 4 роки тримали в ув’язненні, зокрема в одиночній камері концтабору Заксенгаузен. Відрізаний від світу, він не знав, чи продовжують боротися побратими в Україні. Але лідер ОУН все одно не погодився відкликати Акт відновлення Української Держави. 

Степан Бандера був убитий агентом КГБ у Мюнхені у 1959 році. Досі залишається символом українського спротиву. 

За матеріалами УІНП

Система Orphus