Ви тут:

Юрист Полтавського БВПД допоміг внутрішньо переміщеній особі отримати паспорт громадянина України

Юрист Полтавського БВПД допоміг внутрішньо переміщеній особі отримати паспорт громадянина України

До Полтавського бюро правової допомоги звернулася громадянка Ч., яка розповіла, що у період з 1999 року по 2005 рік вона перебувала у шлюбі з громадянином Ч., від якого у неї народилися двоє дітей — донька та син. У березні 2005 року вони з чоловіком розлучилися і з тих пір спілкувалися вкрай рідко.

Про це повідомили у Полтавському місцевому центрі з надання БВПД.

У 2017 році, у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, вона з дітьми переїхала до міста Полтави, отримавши статус внутрішньо переміщених осіб.

Маючи необхідність отримати паспорт громадянина України для свого сина жінка із сином звернулася до одного з районних секторів ДМС у м. Полтаві. Однак там жінці було відмовлено у оформленні паспорта для сина мотивуючи тим, що у свідоцтві про народження дитини, де зазначено відомості про батька дитини, у графі «громадянство» міститься прочерк.

З метою внесення змін до актового запису про народження дитини жінка звернулася до одного з районних у місті Полтаві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, проте у внесенні змін до актового запису громадянці було відмовлено у зв’язку з відсутністю документів, що підтверджують факт належності її колишнього чоловіка до громадянства України, про що видано Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису.

Намагаючись розшукати свого колишнього чоловіка, зі слів своєї колишньої свекрухи жінка дізналася, що її колишній чоловік зник безвісті, у зв’язку з чим його рідні зверталися до правоохоронних органів з приводу його розшуку, проте його місцезнаходження встановлено не було. З огляду на це, самостійне звернення її колишнього чоловіка до органів реєстрації актів цивільного стану з приводу внесення змін до актового запису про народження сина, із наданням підтверджуючих документів є неможливим.

Звернення до органу, який здійснив актовий запис про народження дитини також є неможливим, оскільки на сьогоднішній день місто Луганськ є тимчасово окупованою територією.

Отож, у зв’язку з відсутністю у актових записах про народження дитини відомостей про громадянство батька дитини її син позбавлений можливості отримати паспорт громадянина України, наслідком чого є неможливість здійснення ним своїх цивільних прав. Жінка прохала допомогти їй знайти вихід із ситуації, що склалася.

Фахівець Полтавського бюро правової допомоги Артем Пархоменко, що був уповноважений на надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянці Ч., вивчаючи матеріали справи дійшов висновку, що доцільним є встановлення факту належності громадянина Ч. до громадянства України у порядку окремого провадження.

Відповідно до статті 293 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Поряд із цим, питання набуття громадянства нашої держави врегульовані Законом України «Про громадянство України», яким у частині 1 статті 7 визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Відповідно до частини 1 статті 8 вищеназваного закону особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України “Про правонаступництво України”, або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов’язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.

Виконуючи вимоги статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, збираючи докази у справі, було з’ясовано, що громадянин Ч. та його рідні є вихідцями з Полтавщини: громадянин Ч. народився у 1980 році, його батьки та брати і сестри є громадянами України та народилися і постійно мешкали на території Української РСР, що згодом стала територією України. Це було підтверджено відповідними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. До Комісії при Президентові України з питань громадянства громадянин Ч. не звертався із заявою про вихід із громадянства України. Здобуто було також підтвердження документування громадянина Ч. документами, що посвідчують особу та громадянство.

Заслухавши доводи заявниці та її представника, дослідивши докази та оцінивши їх сукупність, районний суд задовольнив заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, у повному обсязі та своїм рішенням встановив факт, що громадян Ч. є громадянином України. Наразі рішення суду вже набрало законної сили.

Отож, отримати безоплатну правову допомогу кожен має можливість звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги, що розташоване за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка 2, телефон (0532) 50-27-29.

 

Система Orphus Поделиться на fb