Ви тут:
PROвсе здоров’я Суспільство 

Як уникнути депресії: поради лікаря-психіатра

Як уникнути депресії: поради лікаря-психіатра

В наші дні депресія як психічний розлад є дуже поширеним захворюванням: за прогнозами експертів зі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в найближчі 1-2 роки клінічна депресія стане однією з основних причин тимчасової втрати працездатності населенням планети, поступаючись за цим показником лише захворюваннням серця і судин.

Уже сьогодні в розвинених країнах депресією різного ступеня тяжкості страждають від 6% до 7% дорослого населення, а за даними Центру з контролю і профілактики захворювань (США), на симптоми депресії (не обов’язково клінічної) скаржиться 9,1% дорослих.

Зрозуміло, що проблема таких масштабів змушує багатьох фахівців досліджувати цей розлад настрою в пошуках його причини, ефективних методів лікування і – що найголовніше – профілактики.

Лікар-психіатр Полтавського обласного психоневрологічного диспансеру Любов кулик розповіла про профілактику депресії.

Профілактика депресії

Краща профілактика депресії – це здоровий спосіб життя плюс оптимістичний погляд на те, що відбувається. У той же час слід вміти приймати «дощовий» настрій та життєві негаразди і твердо знати: поганий настрій – ще далеко не депресія.

Так, деякі практикуючі психіатри вважають, що діагноз клінічної депресії можна поставити відносно невеликій кількості пацієнтів, які скаржаться оточуючим на депресію. В інших випадках це або сезонний афективний розлад, або так званий синдром хронічної втоми, або ж просто коливання настрою, які можуть бути пояснені різними факторами. Так що, якщо вам почали докучати хандра, несвідома туга, втома – однак ці стану проходять або навіть швидкоплинні, можна стверджувати, що, швидше за все, ви дуже далекі від діагнозу великої клінічної депресії. Однак ви надасте собі послугу, якщо задумаєтеся про профілактику депресії, благо, її можна проводити самим приємними способами.

Спорт від депресії

Численні дослідження довели ефективність фізичних вправ як засобу для профілактики депресії. Прийнято вважати, що навіть помірна фізична активність робить позитивний вплив на метаболізм головного мозку (баланс нейромедіаторів), і, отже, попереджає розвиток депресивних синдромів. Як продемонстрували деякі дослідження, спорт і фізична активність частково обумовлюють ті ж нейрофізіологічні зміни в мозку, що і антидепресанти – саме тому велика кількість наукових оглядів та мета-аналізів підтвердили позитивний ефект фізичної активності на настрій.

Крім цього, заняття спортом дозволяють залишатися і соціально активними, так як припускають контакти з іншими людьми. При цьому, зовсім не потрібно ставати олімпійським чемпіоном: згідно з даними вчених з Уельсу, для профілактики депресії потрібно всього лише годину тренувань … в тиждень

Йога від депресії

Йога – один з найдавніших способів для запобігання депресивних станів. Правда, доказова база цього засобу профілактики депресій почала накопичуватися відносно недавно. За останні десятиліття вчені активно досліджують можливості цієї східної практики і з’ясували чимало цікавого. Зокрема, виявилося, що хатха-йога, в якій значна увага приділяється фізичним вправам сприяє помітному зниженню дистимії (депресивний розлад, який є хронічним, але протікає в легкій формі). Особливо ефективною виявилася Бікрам-йога – одна з різновидів хатха-йоги.

Також відносно недавно вчені з’ясували, що дихальні вправи, що застосовуються в системі йоги і відомі як «Сударшан крия», допомагали полегшити симптоми важкої депресії у пацієнтів, які погано відповідали на стандартне лікування антидепресантами. Техніка «Сударшан крия» включає в себе ряд послідовних ритмічних дихальних вправ, які вводять в глибокий медитативний стан, і може виконуватися як в групі, так і самостійно в домашніх умовах. У більш ранніх дослідженнях практика «Сударшан крия» продемонструвала позитивний вплив на стан пацієнтів з помірними симптомами депресії.

Система Orphus