Ви тут:
Прес-релізи Суспільство 

Про пенсійне забезпечення та обслуговування «особливих» підопічних розповіли у Пенсійному фонді Полтавщини

Про пенсійне забезпечення та обслуговування «особливих» підопічних розповіли у Пенсійному фонді Полтавщини

З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю в регіональному управлінні Пенсійного фонду України проаналізували особливості пенсійного забезпечення та обслуговування таких підопічних. Як виявилося, з початку нинішнього року пенсіонерів з інвалідністю на Полтавщині стало на 3 тисячі більше, і наразі соціальні гарантії від Фонду одержують 55,2 тис. осіб, або 13,5% від загальної кількості пенсіонерів. З них більше половини не працюють.

Середній розмір пенсії по інвалідності в Полтавській області становить нині 2752 грн на місяць, що майже на 700 грн більше, ніж в минулому році, Пенсійному фонді Полтавщини.

Основним законом, який регулює матеріальне забезпечення людей з інвалідністю, є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Пенсія по інвалідності за цим Законом призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, визначеного статтею 32 згаданого Закону.

Призначається зазначений вид пенсії незалежно від того, коли настала інвалідність, – у період до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

На органи медико–соціальної експертизи покладається державою функція щодо визначення причин, групи, часу настання інвалідності і терміну, на який вона встановлюється. Документом, який підтверджує встановлення інвалідності, є акт огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про визнання особи інвалідом.

Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Для осіб з інвалідністю І групи необхідний страховий стаж для призначення пенсії становить 1-10 років (в залежності від віку, в якому людину визнано особою з інвалідністю); для осіб з інвалідністю ІІ-ІІІ групи необхідний страховий стаж для призначення пенсії становить – 1-14 років (в залежності від віку, в якому встановлено інвалідність).

Розмір даного виду пенсії визначається в залежності від групи інвалідності:
I група – 100% пенсії за віком
II група – 90% пенсії за віком
III група – 50% пенсії за віком

Документи для призначення пенсії мешканці Полтавщини з особливими потребами можуть подати до сервісних центрів Пенсійного фонду самостійно або через представника. Нині в органах Фонду області створено 31 підрозділ обслуговування громадян, прийом у яких здійснюється щоденно, протягом дня, незалежно від адреси проживання пенсіонера (дільниці обслуговування).
Окрім того, в нашій області обладнано 58 віддалених робочих місць працівників Фонду, де також можна одержати комплекс пенсійних послуг.

Продовжують розвиватися і дистанційні форми обслуговування. Так, з серпня поточного року почала діяти нова модель звернення громадян за призначенням пенсії в «один дотик» через веб-портал Пенсійного фонду. Сервіс передбачає подання документів для призначення пенсій в електронному вигляді (заява та копії документів, підтверджені електронним підписом).

До заяви про призначення пенсії по інвалідності надається пакет документів, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, зокрема:
• документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
• документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637;
• за бажанням пенсіонера – довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам; заробітна плата після 1 липня 2004 року врахується за даними персоніфікованого обліку;
• документи про місце проживання (реєстрацію) особи.

Особи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 26-ти років (з 1 січня 2020 року – не менше 27-ми років).

У разі, якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року (Революції Гідності); та особам, які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності страхового стажу.

Слід зауважити, що обчислення розміру пенсії та надбавок до неї особам з інвалідністю можливе й за іншими пенсійними програмами – зокрема, за законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тощо.

поширити новину: