Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

На Гадяччині зруйнували меморіальну дошку командиру сотні “Східняки” УПА

На Гадяччині зруйнували меморіальну дошку командиру сотні “Східняки” УПА

Вандали зруйнували меморіальну дошку уродженцю села Березова Лука Гадяцького району, командиру  сотні «Східняки» Української повстанської армії  Миколі Савченку «Байді», яка розташовувалася на фасаді місцевої школи.

Про це повідомили у Північно-східному міжрегіональному відділі Українського інституту національної пам’яті.

Меморіальну дошку відкрили у 2016 році зусиллями Спілки політв’язнів і репресованих українців у Польщі (саме коштом цієї організації виготовлено дошку), РДА та депутатів районної ради. В урочистостях тоді брали участь учні Березоволуцької школи, мешканці села, посадовці з РДА, співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд, гості з Польщі.

Микола Савченко (“Байда”) народився 20 лютого 1921 року у с. Березова Лука Гадяцького району Полтавської області у селянській родині. Закінчив десятирічку та керамічний технікум у Миргороді. Під час служби в РСЧА отримав звання лейтенанта, а під час відступу частин Червоної армії залишився на Полтавщині. У кінці 1943 року Микола Савченко перебирається на територію західної України і вступає до лав УПА в Карпатах, де його призначають командиром підрозділу ВО­5 «Маківка» на Дрогобиччині. У серпні 1944-­го Савченко очолив сотню «Східняки», у якій служили колишні червоноармійці, уродженці центральних та східних областей України. Згодом його сотня «Байди» ввійшла до Лемківського загону ВО-­6 «Сян». У січні 1945 року сотня перейшла згідно з наказом Головного Військового Штабу УПА на територію північно­східної Тернопільщини. Був  на посаді курінного ад’ютанта й підвищений до старшого булавного, згодом призначений заступником командира 26-­го (Лемківського) ТВ «Лемко» та командиром Перемиського куреня.

 

У серпні 1947 року відділ УПА під керівництвом «Байди» здійснив успішний рейд на Захід. А у 1948 році Микола Лаврінович був обраний командиром частин, що рейдували на Захід, згодом призначений заступником шефа Місії УПА за кордоном. Емігрував до США у 1950 році, де закінчив студії механічного інженерства, працював за фахом. Був активним в УАПЦ, громадському житті, комбатантських організаціях. Петро Миколенко (називав себе саме так, аби не постраждала родина в Україні) став одним із організаторів Об’єднання колишніх вояків УПА в США, обирався кілька разів його Головою. У 1973 році проявив себе з-­поміж ініціаторів створення Торонтського Видавничого комітету «Літопис УПА», став його засновником, членом та співробітником. Помер легендарний командир УПА «Байда» 1 січня 1979 року в Детройті (штат Мічиган, США).

поширити новину: