Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

“Ми не закрили жодного соціального закладу, ще й беремо нові”, – голова Опішнянської ОТГ

“Ми не закрили жодного соціального закладу, ще й беремо нові”, – голова Опішнянської ОТГ

В рамках програми “ПУЛЬС”, що реалізується Полтавським регіональним відділенням Асоціації міст України та вивчає розвиток громад в умовах децентралізації, журналісти побували з прес-туром в Опішнянській ОТГ.

Опішнянська ОТГ створена минулого року шляхом об’єднання Опішнянської селищної та Малобудищанської сільської рад. Про діяльність, досягнення та проблеми ОТГ розповів голова селищної ради Микола Різник. Каже, що об’єднання давалося досить важко, процес тривав 2,5 роки.

“Як і по всій Україні, йшов спротив об’єднанню: погрожували, що закриється школа і т.д. Зараз ми входимо в Топ-5 по області і в Топ-15 по Україні серед громад, де населення до 10 тис. жителів. Сьогодні наш бюджет — 61 млн грн (порівняно з 10 млн у 2018-му). Основу наших доходів становлять податок на доходи фізичних осіб і рента (близько 13 млн грн порівняно з 2 млн минулого року). Більша частина видатків – це бюджет розвитку”.

Читайте також: В Опішні до свята Миколая відкриють сучасний спортивний зал

За рік існування громади не закрили жодного соціального об’єкта, говорить Микола Різник.

“Садки, школи, територіальний центр, музшколу район хотів віддати на другий день після об’єднання, але ми напрацювали схему і до середини літа забрали всі повністю об’єкти і функції, які виконував район. Зараз хочемо забрати первинну медицину, бо коли йшла реформа, ми ще не були об’єднані, і “первинку” забрав район, а зараз ми готові її взяти, дофінансовувати, можливо, стати засновниками комунального підприємства”.

Одразу розпочали ремонт на об’єктах, зокрема у дошкільних закладах, на часі ремонт у двоповерховому Малобудищанському будинку культури, який стояв без опалення, з дахом, що протікав 30 років. Є задум на другому поверсі зробити хостел.

“Якщо ми позиціонуємо себе як туристична Мекка, то він буде затребуваний. У нас готелів поки що немає, а нещодавно приїздили студенти Української академії лідерства, 40 чол, яким було принципово поселитися в Опішні, і ніде було розмістити”.

В ОТГ влаштували роздільний збір сміття, зокрема, збір пластику. Його забирає підприємець з Диканьки і везе на Харків великими партіями. Є мірї про сміттєпереробний завод і біогазову станцію.

Зустріч відбувалася у приміщенні майбутнього ЦНАПУ, який планують відкрити наступного року. На ній був присітній і староста Малобудищанського старостату Борис Дядечко. Каже, що процес об’єднання відбувався важко, населення проявляло багато недовіри, але зараз громада дуже задоволена.

“Маємо фінансування, яке не могли дозволити, будучи окремими одиницями. Раніше був бюджет 1 млн 360 тис. грн, із них забирали платежі, зарплати, і на благоустрій залишалося максимум 400 тис. Зараз можемо виділити на благоустрій колишньої сільради до 3 млн грн. Зараз робиться капремонт нашого садочка. Ні школи, ні садочки, ні клуби, бібліотеки, ні ФАПи не “урізалися”, навіть працюють ще краще. Меморандум, який ми підписували, виконують у повному обсязі”, – наголосив він.

Під час невеликої екскурсії журналістам продемонстрували спецтехніку, придбану за рахунок інфраструктурної субвенції.

“Відремонтували грейдер 60-х років, який хотіли здати на брухт. Тиждень тому приїхав новий трактор, купили на нього причеп, відвал. Є невеликий тракторець, використовуємо для косіння, перебиваємо гілля, екскаватор є. Більшість техніки стара, але ми її підтримуємо в робочому стані. Закупили косарки, обладнання для відкидання снігу, оприскувач від амброзії. Чекаємо ще причеп для розкидання суміші і сміттєвоз з відвалом”.

 

Також селищний голова  розповів про майбутню реконструкцію центрального парку. Наступного року планують облаштувати головну площу,  знести постамент колишнього монумента Леніна.

“Зробимо міні-сцену накриту, бо поблизу – музична школа, тож діти зможуть грати, а люди слухати. Хочемо розширити дитячі майданчики, буде велодоріжка по всьому периметру парку, майданчик для роликів. На центральній алеї, можливо, буде фонтан”, – розповів Микола Різник.

Попри досягнення та амбіційні плани, не все так райдужно. Наприклад, до складу ОТГ входить с. Карабазівка, де розташовані бурові, видобувається газ, але у людей газу немає.

“15 років люди не можуть отримати газ, мені це перейшло у спадок. Фізично ми газопровід можемо зробити за три дні, але погоджуємо його вже 10 років. Взагалі, основні поклади газу, його видобуток знаходяться в нашій ОТГ. Якщо ми об’єднаємо цей газоносний край Зіньківщини, то в Зіньківській ОТГ ренти майже не буде. І тому це створює багато проблем, в т.ч. й особистих”, – зізнається Микола Різник.

Також є проблеми зі встановленням освітлення в Опішні, оскільки плата за оренду електричних стовпів, на яких висять ліхтарі – це суттєві кошти для громади. Тому для малих сіл купили ліхтарі на сонячних батареях, хоч вони і дорожчі.

поширити новину: