Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

5 років тому помер філософ і дисидент Євген Сверстюк, який викладав у Полтавському педінституті

5 років тому помер філософ і дисидент Євген Сверстюк, який викладав у Полтавському педінституті

1 грудня виповнюється п’ять років з дня  смерті видатного українського письменника, мислителя і філософа світового масштабу, одного із найвидатніших діячів визвольно-правозахисного руху шістдесятників, політв’язня радянського режиму, редактора православної газети «Наша віра», президента Українського ПЕН-клубу, автора важливих текстів українського самвидаву Євгена Сверстюка.

Народився Євген Сверстюк 1928 року в с. Сельце на Волині. 1952-го закінчив філологічний факультет Львівського університету. Згодом – аспірантуру Інституту психології, та до захисту кандидатської дисертації його не допустили. Працював старшим науковим працівником НДІ психології (1959–1960), завідувачем відділу прози журналу «Вітчизна» (1961–1962). Автор 11 книг, численних статей з літературознавства, психології і релігієзнавства, поезій, перекладів із німецької, англійської, російської мов на українську. Лауреат Державної премії України ім. Тараса Шевченка (1995) за книгу «Блудні сини України».

Літературно-критичні есе були присвячені ідеї боротьби за суверенність української культури від Івана Котляревського до наших днів. Окремою книгою (у «Самвидаві») вийшло есе «Собор у риштованні» (1970) — про роман «Собор» Олеся Гончара. У 1959, 1960, 1961, 1965 (за виступи проти дискримінації української культури), у 1972 (за промову на похороні Дмитра Зерова) роках комуністичний режим звільняв його з роботи за політичними мотивами. Серед дисидентів, яких кинули за грати у сумнозвісному 1972-му, його вирок був максимальним: 7 років таборів і 5 років заслання.  Проте табір не зламав його. Влітку 1987 році разом із однодумцями Сверстюк створив Український культурологічний клуб (УКК). Після проголошення незалежності України був активним ідеологом декомунізації країни. Нагороджений Орденом Свободи «…за видатні заслуги в утвердженні суверенітету та незалежності України» згідно з Указом Президента України від 25 листопада 2008 р. Один з фундаторів і учасників ініціативної групи «Першого грудня» — створеного у 2011 році об’єднання українських інтелектуалів та громадських діячів як духовно-інтелектуального опору проросійському режиму Януковича. Помер 1 грудня 2014 р. на 86-му році життя.

Життя видатного філософа і борця за незалежність пов’язане із Полтавою. Зокрема, Євген Сверстюк у 1956–1959 рр. працював викладачем української літератури Полтавського педагогічного інституту. Тож, постать видатного шістдесятника увічнено у топоніміці Полтави. З ініціативи Товариства «Просвіта», міської громадсько-наукової топонімічної групи на чолі з депутатом Полтавської міськради Юліаном Матвійчуком та на пропозицію кандидатки історичних наук, викладачки Полтавського педуніверситету Тетяни Демиденко у рамках декомунізаційних процесів вулицю Аркадія Гайдара у Полтаві перейменовано на честь Євгена Сверстюка.

 

поширити новину: