Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

7 грудня на Полтавщині народилася геніальна художниця-самоук Катерина Білокур

7 грудня на Полтавщині народилася геніальна художниця-самоук Катерина Білокур

Геніальна художниця Катерина Білокур побачила світ 7 грудня 1901 р, на день Св. Катерини, в селі Богданівці колишнього Пирятинського повіту Полтавської губернії в селянській родині, повідомляє UA History.

Змалку їй хотілося малювати, але ні про яке навчання єдиної дочки батьки й чути не хотіли. Букви дівчинка вивчила сама на печі. А ще вчилася, коли молодший брат робив уроки. Малювала потай від батьків, вуглиною на шматку полотна.

В юності Катря закохалася, йшлося до весілля, але коханий про малюнки й чути не бажав, тому весілля не склалося. Двічі тікала з дому до художньої школи Миргорода, Києва, але кому потрібна людина без довідки про освіту?

Картина “Натхнення” художника М.Малинка на якій зображена Катерина Білокур за роботою

 

 

Пізньої осені 1934 року Катерина заявила батькам: «Буду художником!» «З роду-віку у нашому селі художників не було, а ти ж ще й баба!» – пролунало майже дуетом. Від обурення батько чоботом кілька разів копнув дочку – та побігла топитися. Із крижаної води мати її ледве витягла, але вчинок спричинив інвалідність: відтоді ноги пухли, крутили.

Катерина малювала квіти, але жодної не зірвала. Ходила у байраки за 20 кілометрів, аби змалювати чар-зілля. Пацювала олійними фарбами, сама робила пензлі, вибираючи з котячого хвоста волосини однакової довжини, самотужки опанувала техніку ґрунтування полотна. Ніколи не робила попередніх етюдів чи ескізів, а подумки довго виношувала задум картини, аж поки повністю, до найменших деталей не уявляла її, і тільки тоді бралася за пензель.

Якось по радіо почула Катря, як Оксана Петрусенко співала «Чи я в лузі не калина була?»  – і написала  листа співачці. Оксана ж нікому не могла відмовити: звернулася до закоханого в неї Павла Тичини, аби допомогти Білокур. З цього часу почалися виставки полотен художниці, яка жодного дня ніде не вчилася.

З Полтавою Катерину Білокур поєднали дві важливі події її творчого життя. Тут у 1940-му на обласній виставці її роботи вперше побачили світ. А перед самою війною розгорнули її першу персональну виставку.

Коли в 1954 р. у Парижі роботи Білокур побачив Пікассо, він сказав:

«Якби у нас була такого рівня майстерності художниця, ми б змусили про неї заговорити весь світ!»

Творчий доробок Катерини Білокур невеликий: на виставку, присвячену 100-річчю від дня народження художниці, вдалося зібрати всього 107 полотен. Тим ціннішою є кожна окрема збережена робота.

Колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка належить чотири картини Катерини Білокур: „Квіти в тумані”, „Квіти”, „Півонії” і „Пшениця, квіти, виноград” – справжні шедеври, які викликають подив і зачарування у відвідувачів. Майже дивом уцілілу в роки війни картину „Квіти в тумані” Катерина Білокур подарувала музеєві сама. 

 

 

поширити новину: