Ви тут:
Культура Суспільство 

142 роки тому народився автор всесвітньовідомого “Щедрика”

142 роки тому народився автор всесвітньовідомого “Щедрика”

13 грудня 1877 в с. Монастирок Немирівського району Вінницької області народився український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог Микола Леонтович.

Початкову музичну освіту Леонтович здобув у батька, любов до народної пісні перейняв у матері. Будучи диригентом семінарського хору, займався обробкою народних пісень. З радістю сприйнявши українську революцію 1917-1920 рр., Леонтович з родиною переїхав до Києва. Тут узяв участь у створенні симфонічної капели ім. Лисенка. За те, що підтримав українську державність та відроджував усну народну творчість, був застрелений чекістом у батьківському домі. Текст рапорту, що розкриває ім’я вбивці композитора, було оприлюднено лише у 1990-х роках.

На основі українських народних мелодій Леонтович створював цілком оригінальні самобутні хорові композиції. 1916 року разом із хором Київського університету виконує свою обробку «Щедрика», яка принесла йому великий успіх у київської публіки.

Обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells». Мелодія стала популярною завдяки Миколі Леонтовичу, який в 1916 році і створив відому на сьогоднішні мелодію за мотивами української щедрівки. 5 жовтня 1921 «Щедрик» Леонтовича вперше презентований за кордоном на концерті в Карнегі Холлі у Нью-Йорку. Виконала його Українська республіканська капела під керівництвом Олександра Кошиця.

Ця пісня настільки сподобалася американцям, що в 1936 році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «щедрика». Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «колядка дзвіночків» (англ. Carol of the Bells). І до сьогодні американські хори, професійні й непрофесійні, співають цей твір як колядку на Різдво.

 

поширити новину: