Ви тут:
Суспільство Україна 

Злочин проти культури: 78 років тому підірвали головний собор Києво-Печерської Лаври

Злочин проти культури: 78 років тому підірвали головний собор Києво-Печерської Лаври

3 листопада 1941 року потужний вибух зруйнував унікальну пам’ятку XI ст. – Успенський собор Києво-Печерської Лаври. Вибухівка була закладена радянськими військами ще при відступі.  

Вибух був настільки потужним, що вся територія монастиря була всіяна уламками мозаїк, фресок, різьби та цегли. Загорілася трапезна церква, музеї та бібліотеки, архіви й навіть дзвіниця.

За 2 год. до вибуху собор відвідала верхівка німецької окупаційної влади зі словацьким диктатором Йозефом Тісо. Того дня від вибухів та пожежі загинуло близько 300 німців та невстановлена кількість киян. 

Це трапилося через два місяці після вступу нацистів до Києва. Окупаційній владі було відомо, що будівля замінована радянськими саперами. Для розмінування заходів не було вжито. Співробітники оперативного штабу райхсляйтера Альфреда Розенберга завчасно вивезли музейні колекції з території Київської Лаври.  Перед тим у приміщеннях Лаври “попрацювала” особливий загін Кюнсберга (створений для конфіскації архівів, музейних та бібліотечних колекцій на окупованих територіях), який вивіз найцінніше до Берліна.

Храм відбудували у 2000-му році. 

За матеріалами УІНП