Похід до лікаря: що потрібно знати про права пацієнта
Похід до лікаря: що потрібно знати про права пацієнта
Інформована згода – не лише право пацієнта, а й захист лікаря від можливих наклепів та безпідставних претензій пацієнтів.
Пацієнт має право на вільний вибір лікаря та методів лікування, а також на інформовану згоду щодо застосування методів діагностики, профілактики та лікування – це передбачено законом України про охорону здоров’я, розповіла юристка Ніка Корелова, передає 24 канал.
Згода буде правомірною лише в тому випадку, коли відповідатиме певним вимогам:
Інформативність – якщо ви пацієнт, вас повинні вчасно та компетентно проінформувати про всі можливі способи та методи лікування. Також повинні розповісти, які дії будуть проводитись і всі особливості лікування, а головне – вам повинні пояснити їх необхідність та доцільність.
Добровільність – перед здійсненням будь-яких дій, лікар повинен отримати добровільну згоду пацієнта. Якщо пацієнта щось не влаштовує (та й навіть якщо передумав), він має повне право відмовитись від деяких способів лікування або від лікування в цілому.
Альтернативність – якщо людина хоче відмовитись від лікування, лікар повинен пояснити ймовірні наслідки відмови та запропонувати інші шляхи розв’язання проблеми.
Компетентність – недієздатна людина або дитина, яка не досягнула 14 років – не може самостійно приймати рішення.
- До 14 років – лікар повинен проінформувати та отримати згоду законного представника.
- Від 14 до 18 років – медична допомога надається за згодою пацієнта і за згодою його законного представника.
- Від 18 років – за інформованою згодою пацієнта.
Які форми згоди бувають
- На проведення діагностики, лікування, операції та знеболення МОЗ затвердило форму № 003-6/о Добровільної інформованої згоди.
- Для профілактики, проведення щеплення або туберкулінодіагностики – існує Форма № 063-2/о.
Варто зауважити, що згода оформлюється документально й повинна бути датована та підписана.