Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Народні прикмети на 1 листопада – день святого Садока, Іванів день

Народні прикмети на 1 листопада – день святого Садока, Іванів день

1 листопада починається останній осінній місяць. Селяни відзначали, що день стає дуже коротким, а вночі часом бувають заморозки.

Про це інформує Ukr.media.

Саме в листопаді буває найбільша кількість осінніх туманів. 1 листопада аналізували природні явища і намагалися вгадати по ним погоду на найближчі дні і місяці.

Іванів день був відомий проводами осені і зустріччю зими. У православній церкві відзначається перенесення мощів преподобного Іоанна Рильського – святого, якого вважають покровителем болгар. Однак слов’яни завжди молилися йому 1 листопада. Згідно з історичними відомостями, Іван Рильський проживав приблизно в IX столітті, і його батьки, благочестиві сільські жителі, дуже рано померли. Іоанну довелося заробляти на життя самостійно, і тривалий час він працював пастухом. Одного разу Іван втратив корову з телям, за що був сильно побитий своїм господарем. Тоді Іоанн звернувся до Бога і в молитві просив його допомогти знайти пропажу. Сталося диво: Іоанн побачив корову з телям на іншому кінці річки, а потім самостійно переніс їх через водойму і повернув господареві. Останній, побачивши це, щедро нагородив юнака.

Значно пізніше Іоанн став послушником в одному з місцевих монастирів, де став навчатися з богословських книг, а потім прийняв чернечий постриг і усамітнився в лісі, побудувавши хатину з хмизу. Одного разу на Іоанна напали в лісі розбійники, після чого він змушений був переселитися в печеру, де прожив близько 12 років. Слава про благочестивому Івана поширилася по всьому світу, і до нього стали приходити інші люди, які шукали зцілення та допомоги. Правда, Іоанн вирішив через деякий час покинути людський світ і переселився в іншу печеру, де перебував 7 років і весь цей час терпів спокуси з боку бісів. Однак і це місце перебування Іоанна також стало відомо. Навколо печери стали селитися численні паломники, що призвело до створення цілого монастиря. Спочатку всі ченці жили в хатинах, але потім спорудили келії і звели храм. Ігуменом цієї обителі, звичайно ж, призначили Іоанна. Перед смертю він призначив свого наступника, а сам пішов у печеру, де прожив останні 5 років.

Через 30 років після своєї кончини Іоанн з’явився ігумену Рильського монастиря і велів перенести його мощі в Средец (нині це місто Софія). Коли відкрили могилу Іоанна, то виявили мощі нетлінними.

1 листопада зазвичай давали селянам відпочити і не навантажували їх ніякою роботою. Проводжали осінь і проводили різні обряди. Існувало повір’я, що в цей день домовик терплять гриви коням і піднімає їх на диби. Прийнято було різати курей в цей день, а тому, на столі у селянина ввечері була смачна вечеря. Їли локшину на курячому бульйоні, спеціальні пироги під назвою курники.

Ще одна народна назва 1 листопада – Дмитрієв день або день святого Садока. Останній вважається небесним покровителем людей, які померли без покаяння. У католицькій церкві відзначають день всіх святих – один з найбільш таємничих і містичних свят, роль якого сьогодні значно спрощена. Однак кілька століть тому вважалося, що 1 листопада нечисть спускається на землю і починає лякати перехожих, відьми влаштовують шабаші. Люди хотіли відлякати злі сили, а тому, самі вбиралися страхітливими персонажами, влаштовували гучні ходи.

Народні прикмети на 1 листопада

Морозний день 1 листопада видався – значить, 8 листопада (в день Дмитрія Солунського) буде спостерігатися відлига.

Якщо людина народилася 1 листопада, то вона буде відрізнятися деякою балакучістю, і її талісманом є гранат.

Не дати коню відпочити – на жаль і бідності.

Вночі випав сніг в невеликій кількості, але саме небо є зоряним – прикмета, що скоро вдарять сильні морози.

Перелітні птицi 1 листопада високо летять – зима буде сніжною, і навпаки.

Бруд на вулиці – снігопад буде тільки через 28 днів сира погода, але випав перший сніг не тане – навесні багато пролісків буде.

Добре підмерзла земля перед снігопадом – чекай врожайного року.

Холодно, йде сніг – весна буде похмурою і холодною.

На вулиці тепло 1 листопада – весна буде теплою, а зима також не стане відрізнятися сильними морозами.

Сорока скаче біля будинку – за прикметами, чекай новин.

Насипали корми сорокам. Якщо птах прилетів і спокійно клювала корм, то це означає, що домовик турбувати господарів не буде.