Ви тут:
Суспільство Україна 

Мораторій на продаж землі є головною перепоною для залучення інвестицій, –  Світовий банк

Мораторій на продаж землі є головною перепоною для залучення інвестицій, –  Світовий банк

Відкриття ринку сільськогосподарських земель може збільшити економічне зростання в Україні на 0,5-1,5% на рік протягом 5 років. Зараз мораторій стримує приплив інвестицій та не дозволяє підвищити продуктивність сільського господарства України. Про це на прес-конференції заявив провідний економіст та керівник програм Світового банку в Україні Фарук Кхан, інформує Hromadske.

“Наші розрахунки показують, що зняття мораторію та створення прозорого та ефективного ринку землі стимулюватиме ріст України від 0,5-1.5% на рік впродовж 5 років. Закон про обіг землі, який пройшов перше читання у Верховній Раді, це був великий прорив у цьому контексті. Тому важливо, щоб цей закон був проголосований та вступив в дію максимально швидко”, – зазначив Фарук Кхан.

Також Фарук Кхан додав, що мораторій на продаж землі негативно впливає на малих землевласників, які не можуть отримувати реальні прибутки від своєї власності. При цьому, на землі заробляють великі корпорації.

Зокрема, обмеженість інвестицій підриває здатність фермерів вирощувати продукцію та переходити на трудомісткий товар із підвищеною доданою вартістю.

За даними Світового банку, рівень продуктивності сільського господарства в Україні є невеликим в порівнянні з іншими країнами.

Так, додана вартість ведення сільського господарства в Україні з розрахунку на один гектар у 2018 році становила 440 доларів, порівняно з 1100 доларами у Польщі, 1400 — у Бразилії, 1700 — у Німеччині та 2450 — у Франції. Одна з основних причин цього вирощування продуктів з нижчою доданою вартістю, таких як зерно, а також низька плата за оренду землі та відсутність доступу до фінансування від банків для малих та середніх виробників.

За словами Фарука Кхана, критично важливими є механізми забезпечення прозорості, ефективності та моніторингу впровадження реформ. Серед них він виділив наступні сфери:

– Відкритий доступ до даних земельного кадастру;

– Упорядкування процедур передачі земельних ділянок та децентралізації управління землею;

– Запобігання випадкам повторної реєстрації та рейдерським захопленням;

– Регулювання користування державними землями на місцевому рівні, проведення обов’язкових електронних аукціонів та обмеження непрозорої роздачі земель.

поширити новину: