Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

До Гадяча передали унікальні газети столітньої давнини, які видавала Олена Пчілка

До Гадяча передали унікальні газети столітньої давнини, які видавала Олена Пчілка

Завдяки співпраці київського дослідника родоводів Олексія Новікова, міського голови Гадяча Володимира Нестеренка та директора Державного архіву Полтавської області Валентини Гудим на постійне зберігання до фондів Гадяцького історико-краєзнавчого музею передали оригінали п‘яті номерів газети Гадяцького земства «Рідний край» за за 1917-1918 рр. 

“Рідний край” був першим українським часописом, який розпочав свій вихід у Полтаві з дозволу влади 24 листопада 1905 р.  Редакція газети знаходилася на теперішній вулиці Драгоманова, а друкувала її земська друкарня – зараз видавництво «Гадяч».  У середині 1906 р. до роботи в редакції долучилася відома українська письменниця і громадська діячка – Олена Пчілка.


16 травня 1907 р., полтавська влада закрила часопис, але Олена Пчілка отримала дозвіл на його видавання у Києві й перенесла туди роботу редакції. На кошти Олени Пчілки журнал виходив у Києві до кінця 1914 р. Олені Пчілці вдалося зберегти його й під час Першої світової війни, коли вся українська преса в Росії була заборонена.

У 1915-1916 рр. видавання журналу було перенесене до Гадяча. 1917 року Олену Пчілку запросили обійняти посаду редактора “Газети Гадяцького земства”, вона погодилась, але тільки з умовою, якщо газету друкуватимуть українською мовою. Так і сталося. Після революції 1917 року Олена Пчілка у місті Гадяч працювала редактором газети Гадяцького земства “Рідний край”. 

“Статті та дописи до “Рідного краю” – чіткі, виважені, написані просто й доступно, часто емоційно-сповідальні, душевні, щирі. Тижневик прихильно ставився до своїх читачів – “людей усякого стану і всякої освіти”, виказував непідробний діяльний інтерес до життя народу і майбутнього України”.

Окремі номери газети за 1917 рік, а саме №№ 1-26, 33-62 виявлені в фондах Російської державної бібліотеки (м. Москва), повідомив Олексій Новіков.