Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Чи прозорі на Полтавщині ради?

Чи прозорі на Полтавщині ради?

У квітні 2015 року було створено Всеукраїнську коаліцію «Прозорі Ради», метою якої є підвищення прозорості та підзвітності органів місцевого самоврядування в Україні.

З березня 2018 року Полтавщина стала одним з 4 регіонів України, де почав реалізовуватися новий спільний проєкт коаліції «Прозорі ради», спрямований на посилення громадського контролю та участі громадян у процесі прийняття рішень на місцевому рівні. Зокрема, під громадський контроль потрапили і чотири місцеві ради: Полтавська обласна рада і 3 міські: Полтавська, Кременчуцька та Миргородська.

Методологія дослідження включала в себе 14 параметрів аналізу для міських рад та 10 для обласних. За мету експерти поставили встановлення рівня імплементації інструментів громадського контролю та участі громадян у процесі прийняття рішень.

«На основі проведеного дослідження коаліція «Прозорі ради» розробила чіткі рекомендації задля покращення прозорості роботи рад та забезпечення участі громадян у місцевому самоврядуванні та передала представникам органів місцевого самоврядування», – розповів Вячеслав Курило, представник коаліції в Полтавській області.

За результатами проведеного дослідження і запровадження поданих рекомендацій, із 16-ти проінспектованих рад, першість – за Рівненською облрадою. Рівень імплементації інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень піднявся з 68,3% до 91,6%.

Якщо говорити про ради Полтавщини, то 8-ме місце за Кременчуцькою міською радою із динамікою змін у 10,7%.

11 і 12 сходинки посіли Полтавська обласна рада та Полтавська міська ради із зростанням показника рівня імплементації всього на 3,3% та на 7,1% відповідно.

Миргородська міська рада посіла найнижче місце серед рад Полтавщини, однак рівень імплементації інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень найвищий і складає 16,7%.

«На сьогодні лідером по запровадженню наданих рекомендацій є Миргород, хоча він і посідає найгіршу сходинку серед інших полтавських рад. На жаль, через різні обставини не усі ради прийняли рекомендації до уваги і врахували їх. Тому на сьогодні безперечно місцеві ради мають працювати над цим питанням та забезпечувати контроль та участь громадян у процесі прийняття рішень на місцевому рівні», – сказав Вячеслав Курило.

Щодо проінспектованих 4-х рад Полтавщини, експерт називає і топ-5 рекомендацій щодо приведення у відповідність нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства України.

1) Зменшити кількість підписів по громадським слуханням та місцевим ініціативам;

2) Закріпити право доступу громадян на пленарні засідання ради;

3) Прописати порядок оприлюднення рішень, проєктів рішень, результатів поіменного голосування;

4) Забезпечити належне звітування голів рад та депутатів;

5) Прописати механізм запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у раді.

Довідково: матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).