Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Бюджет 2020 не враховує інтереси місцевого самоврядування, – АМУ

Бюджет 2020 не враховує інтереси місцевого самоврядування, – АМУ

Проєкт Державного бюджету 2020 не захищає інтереси громад та ставить їх у скрутне матеріальне становище.

З цього приводу в Асоціації міст України провели ряд зустрічей. Так, 12 листопада  відбулася друга зустріч членів Правління АМУ на чолі з Головою АМУ Віталієм Кличком з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком. Участь в ній взяли і представники Полтавщини, зокрема Миргородський міський голова, голова Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України Сергій Соломаха та Кременчуцький міський голова Віталій Малецький.

Про це повідомляють в Полтавському регіональомуе відділенні Асоціації міст України

Головною метою зустрічі було вирішення проблемних питань місцевого самоврядування у проекті Держбюджету-2020. Адже за дорученням Прем’єр-міністра після попередньої зустрічі (22 жовтня) Міністерство фінансів провело 8 листопада нараду з АМУ, але ніяких результатів та домовленостей не отримано – проект Держбюджету-2020 до другого читання не враховує пропозиції АМУ.

АМУ представляли 25 голів громад з усіх областей, а також Виконавчий директор Асоціації міст України Слобожан.

Замість проголошеної децентралізації громади отримують зменшення дохідних джерел місцевих бюджетів, централізацію в багатьох питаннях місцевого розвитку, значний тягар державних соціальних гарантій, які перекладаються на місцеві бюджети. Проект Держбюджету-2020 суттєво зменшує доходи місцевого самоврядування і це при тому, що значно збільшені повноваження та сфери відповідальності територіальних громад. Передбачений місцевим бюджетам фінансовий ресурс (субвенції, дотації) не дозволить у 2020 році органам місцевого самоврядування на належному рівні виконувати власні та делеговані повноваження, унеможливить надання жителям послуг належної якості, передусім в охороні здоров’я, освіті, соцзахисті.

Так, за підрахунками АМУ на підвищення заробітної плати педагогам (за постановами Уряду №№ 822, 695, 755) потрібно 14,6 млрд грн, яких у проекті бюджету на наступний рік не передбачено. При цьому представники Міністерства фінансів наполегливо стверджують, що у місцевого самоврядування достатньо ресурсів для покриття цих та інших витрат.   

Викликає занепокоєння АМУ й позиція  Міністерства фінансів щодо не переведення на прямі міжбюджетні відносини об’єднаних територіальних громад, які провели перші вибори у 2019 році. Адже такий підхід нівелює децентралізаційну реформу – громади об’єдналися, але ресурсів та повноважень не отримали. При цьому Глава Уряду та міністр розвитку територій та громад висловлюють підтримку врахування у Держбюджеті-2020 новостворених ОТГ та громад, утворених навколо міст обласного значення.

Мінфін навіть відкидає пропозиції АМУ щодо справедливого розподілу ресурсів, зокрема запровадження формульного підходу розподілу коштів Дорожнього фонду та додаткової дотації на освіту та охорону здоров’я.

А вчора, 13 листопада, Асоціація міст України провела в Українському кризовому медіа-центрі пресбрифінг  на тему: «Бюджет 2020 – це згортання децентралізації. Як вижити громадам?»

Під час заходу виступили Олександр Слобожан, а також ряд міський голів з різних регіонів України.

Олександр Слобожан закликав Уряд і парламент у проєкті Державного бюджету на 2020 рік захистити інтереси громад, а саме:

  • підтримати норму щодо зарахування частини акцизного податку на пальне до дохідної частини місцевих бюджетів;
  • забезпечити належний рівень освітньої субвенції;
  • спрямувати 20% коштів дорожньої субвенції до бюджетів органів місцевого самоврядування;
  • забезпечити оплату з Державного бюджету України гарантованих державою пільг;
  • передбачити на 2020 рік додаткову дотацію на здійснення переданих з Держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.

Підсумовуючи виступи міських голів,  він також зазначив, що скорочення бюджетів громад  призведе до неможливості надавати якісних послуги жителям.

Асоціація міст України закликає народних депутатів підтримати пропозиції АМУ. Наголошується, що ці пропозиції не потребують додаткового фінансування, а лише справедливого розподілу наявного ресурсу з дотриманням принципів бюджетної децентралізації та субсидіарності.  

 

Система Orphus Поделиться на fb