Ви тут:
Суспільство Україна 

51 рік тому українець Василь Макух вчинив самоспалення проти влади СРСР

51 рік тому українець Василь Макух вчинив самоспалення проти влади СРСР

51 рік тому цього дня, 5 листопада 1968-го, у Києві здійснив акт самоспалення Василь Макух, нагадують в Українському інтистуті національної пам’яті. Так політв’язень виразив протест колонізації та русифікації України та радянському вторгненню в Чехословаччину. Це був перший у новочасній історії Європи акт самопожертви проти національного гноблення.

Охоплений полум’ям, він біг людним Хрещатиком, вигукуючи «Хай живе вільна Україна!», «Геть з окупованої Чехословаччини!». Цей протест відбувся тоді, коли радянська влада вважала, що національний опір українців остаточно зломлено.

За два місяці після самоспалення Василя Макуха чеський студент Ян Палах вчинив такий же акт протесту проти окупації своєї країни на Вацлавській площі у Празі. Впродовж наступних трьох місяців його приклад наслідували ще більше двох десятків осіб.

У січні 2017 року на Хрещатику у Києві відкрили меморіальну дошку Василю Макуху. Пам’ятна дошка на його честь також була встановлена у його рідному селі Карів Сокальського району Львівської області 1997-го року до його 80-ліття. 

поширити новину: