Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

107 років тому народився найвідоміший архітектор Полтави

107 років тому народився найвідоміший архітектор Полтави

Лев Вайнгорт ввійшов до історії як один з відбудовників міста.

Арій-Леон Вайнгорт народився 27 листопада 1912 року у Варшаві, в бідній єврейській родині. Ще малим батьки перевезли його в Полтаву.

У 1938 році Лев Вайнгорт закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут. Після закінчення вишу деякий час працював на будівництві Московського метрополітену. Подальше його життя тісно пов’язане з Полтавою.

Протягом 32 років, з 1939 до 1970 року Лев Семенович Вайнгорт працював головним архітектором Полтави. Співавтор багатьох пам’ятників міста і багатьох наукових робіт з містобудування і архітектури Полтави. За його активної участі у повоєнні часи відновлено центр міста, проведено містобудівні заходи зі створення його чіткої планувальної структури, відтворено історичний вигляд Круглої площі.

Одна з перших довоєнних робіт Л. С. Вайнгорта — вхідні пілони в Корпусний парк (розібрані в 1960-х роках). Після звільнення Полтави, у лютому 1944 року Лев Семенович був викликаний Полтавським обкомом КП(б)У і знову призначений головним архітектором Полтави. Під його керівництвом пройшла ліквідація руйнувань після війни. В 1946 році відновлений перший будинок ансамблю Круглої площі.
У 1954 році Вайнгорт відновив Білу альтанку. Ротонду «Дружби народів» збудували за два місяці на місці альтанки зруйнованої окупантами. Лев Семенович добився будівництва нового будинку для музично-драматичного театру ім. М. В. Гоголя. Відкриття театру, побудованого за проектом архітекторів О. Крилова та О. Малишенка, відбулося в рік 100-річчя від дня народження М. В. Гоголя 7 листопада 1958 року.

Завдяки умілому плануванню Вайнгорта промислові підприємства міста були винесені за залізницю, сплановані житлові мікрорайони. У 1960-х Лев Вайнгорт керував спорудженням пам’ятника Леніну і меморіального комплексу Солдатської Слави, автомобільно-залізничного мосту через Ворсклу, Будинку культури бавовнопрядильного комбінату, розбивкою Полтавського міського парку, який у 1987 році в конкурсі парків зайняв друге місце, поступившись лише Ізмайловському парку в Москві. За величезного сприяння Л. Вайнгорта був відновлений Хрестовоздвиженський монастир, а також збережена дзвіниця Святоуспенского собору.

Протягом 1970–1981 років Лев Семенович Вайнгорт був доцентом кафедри архітектурного проектування Полтавського інженерно-будівельного інституту. Автор і перший директор (з 1981 р.) Національного музею-заповідника М. В. Гоголя в селі Гоголеве на Полтавщині.

Після виходу на пенсію, з 1986 року, працював старшим науковим співробітником Полтавського краєзнавчого музею, до реставрації якого доклав багато зусиль.

Автор багатьох науково-дослідницьких, історико-архітектурних праць. У тому числі путівника «Монумент Славы в Полтаве» (1959), дослідження «Полтава: Історико-архітектурний нарис» (1996 р., у співавторстві), книги «Записки провинциального архитектора» (2001).

Помер архітектор 18 квітня 1994 року в Полтаві.

поширити новину: