Ви тут:
Суспільство Україна 

1 листопада згадують Петра Яцика, який витратив мільйони доларів на підтримку українського слова

1 листопада згадують Петра Яцика, який витратив мільйони доларів на підтримку українського слова

1 листопада пішов з життя Видатний український меценат Петро Яцик (1921-2001 рр.)  Опинившись після ІІ Світової у Канаді, він не цурався жодної роботи – працював у ресторані, мив посуд, збирав цент до цента. І в 1950 році разом з партнерами назбирав на українську книгарню «Арка» в Торонто. Згодом заснував Міжнародний благодійний фонд «Ліга українських меценатів», був його почесним президентом. Коли в Україні нищилося все українське, він активно підтримував масштабні українські проекти.

Петро Яцик народився у заможній селянській родині, закінчив 7-річну сільську школу, навчався на сільськогосподарських та залізничних курсах. Працював помічником машиніста. У 1944 році виїхав на Захід, проживав у Німеччині. Здобув фах економіста в  Українському технічно-господарському інституті у Регенсбурзі (1947). З 1949 року  мешкає у Канаді. Власник і президент приватної будівельної фірми Prombank Investment Limited (P. Jacyk Group). Засновник Міжнародного благодійного фонду «Ліга українських меценатів», був його почесним президентом. Один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), «Енциклопедії українознавства», Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при  Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при  Торонтському університеті. Пожертвував мільйон доларів на історичні дослідження. Завдяки йому відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті : на ці потреби пожертував 750 тисяч доларів. Коштом мецената видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема, переклад англійською мовою « Історії України-Руси» авторства  Михайла Грушевського ), економіки, політології, медицини, етнографії. Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 мільйонів доларів. За багатолітню меценатську діяльність нагороджений «Почесною відзнакою Президента України» (1996), а до свого 80-ліття — орденом князя Ярослава Мудрого.

Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — щорічний конкурс, який утверджує українську мову, її престиж серед молоді, плекає повагу до культури й традицій нації. У травні 2001 року фундатором проекту став український меценат Петро Яцик. Одним із натхненни ків є виконавчий директор Ліги українських меценатів, письменник і діяч товариства «Просвіта» Михайло Слабошпицький. За ухвалою Ліги , конкурсу , меценатом якого був Петро Яцик, надано його ім’я. Дочка Надія стала почесним головою конкурсу. 25 жовтня 2010 року тодішній проросійський міністр-українофоб табачник підписав наказ, яким ліквідував конкурс. Це рішення не підтримала українська інтелігенція. Зокрема, голова товариства «Просвіта» Павло Мовчан , почесний голова «Просвіти» Дмитро Павличко, член Національної спілки письменників України, діяч «Просвіти» Михайло Слабошпицький, шістдесятник Іван Дзюба, відомі письменники Марія Матіос, Василь Шкляр та інші митці, інтелектуали написали відкритого листа до Віктора Януковича з вимогою скасувати рішення табачника. Конкурс отримав нове дихання після Революції Гідності і влаштовується за підтримки Президента, уряду та громадськості.