Ви тут:
Прес-релізи Суспільство 

Зниження порогової ціни закупівлі у ProZorro — коли чекати та до чого призведе

Зниження порогової ціни закупівлі у ProZorro — коли чекати та до чого призведе

У вересні депутати розглянули й ухвалили у двох читаннях цікавий законопроект №1076, який майже півтора роки готували експерти у галузі закупівель. Мета документу полягає у масштабній роботі над помилками. Чи справдяться очікування — покаже час, проте вже зараз можна приблизно оцінити одну з важливих змін у системі: зниження порогового бюджету закупівлі.

Для чого змінювати порогову ціну

Однією з очевидних проблем системи ПроЗорро є те, що її у багатьох випадках можна обійти, просто розділивши велику закупівлю не кілька малих, кожна з яких буде меншою по вартості від 200 000 гривень. Отже, за законом проводити тендер — не обов’язково, можна віддати гроші своєму постачальнику.

Значна кількість процедур навіть без маніпуляцій не підпадає під дію закону. Експерти МЕРТ назвали цифру у понад 250 000 закупівель, або 50% від загальної кількості. Вочевидь, треба було щось із цим робити. Тому порогове значення було знижене до 50 000 грн.

Офіційно норма почне працювати під кінець березня, тобто за півроку після підписання президентом. До цього часу функціонал системи ProZorro буде адаптований під нові реалії й вимоги другої редакції Закону України «Про публічні закупівлі». Отже, є час пристосуватись до змін.

На кого та як вплине зниження порогової ціни

Перш за все нове порогове значення унеможливить деякі зі схем незаконного збагачення у ProZorro, орієнтованих на подрібнення великої закупівлі і приховане завищення цін. Таким, наприклад, займаються органи місцевого самоврядування, скажімо, під час закупівель робіт з ремонту покриття доріг.

Мабуть, найбільш суттєву й конструктивну критику такого нововведення можна почути від потужних державних підприємств, які вже зараз прогнозують ускладнення через зниження рівня гнучкості закупівельних процедур. Проте, саме для таких випадків у квітні розпочав роботу онлайн-магазин — ProZorro Market. З його допомогою можна швидко та зручно, як і у звичайному інтернет-магазині, купувати товари наступних категорій:

офісне приладдя;

мережеве обладнання;

нафтопродукти;

прилади для друку;

комп’ютери;

медичні матеріали та препарати.

Спеціально для цього у новій редакції закону додано норми про використання сервісу, яких не вистачало весь час з початку пілотного старту проекта. Отже, значну частину раптових і дрібних закупівель можна буде на конкурентній основі здійснювати саме так.

Система Orphus