Ви тут:
Відео Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Унікальний проєкт “Відчинилося життя”: у Полтаві виступили незрячі виконавці з різних куточків України

Учора, 1 жовтня, у Полтавському міському Будинку культури відбувся премєрний показ концерту «Відчинилося життя». Проєкт не має аналогів в Україні та інших країнах Європи.

На полтавській сцені у супроводі естрадно-симфонічного оркестру Львівського національного театру ім. Марії Заньковецької під диригуванням Богдана Мочурада виступили незрячі виконавці з різних куточків України — зі Львова, Тернополя, Мукачево, Полтави, Рівного, а також імениті артисти і музиканти.

У програмі концерту – європейські та українські хіти, фольклорні та джазові твори, інструментальна музика, популярні академічні твори.

Як розповів “Новинам Полтавщини” Богдан Мочурад, проєкт існує 12 років і за цей час він став Міжнародним.

– Проєкт унікальний у Європі, тому що у супроводі оркестру співають кращі незрячі вокалісти з різних регіонів України. За ці роки він став Міжнародним, бо ми об’їздили не тільки усі обласні центри країни, а й гастролювали у Молдові, Білорусії, Польщі, Словаччині, Швеції, Литві. З нами співали і латиші, і грузини. Головне завдання цього проєкту — з одного боку дати шанс незрячим людям вийти на професійну сцену і показати свій талант, з іншого боку — дати нам, людям зрячим, побачити на скільки люди, яких Бог обмежив у чомусь є життєздатними та життєствердними, які вони веселі, талановиті та як чудово співають. Коли ти дивися на їхні змагання за життя, усі наші проблеми та нарікання видаються просто смішними, – сказав Богдан Мочурад.

Він зазначив, що проєкт є надзвичайно емоційним, завжди дуже гарно сприймається публікою.

– Якщо на початку концерту на очах публіки переважно є сльози жалю, бо коли виходить незряча молода людина і починає співати, усі починають думати “ой, Боже, який же він бідний”. То коли проходить півтори години, коли люди бачать оцей парад зірок, у фіналі вони плачуть від захоплення.

Виступ оркестру з незрячими солістами є вкрай складним через їх фізичну неспроможність бачити диригентську паличку і, відповідно, вказівки диригента. Заньківчани знайшли алгоритм розв’язання цієї проблеми, зумівши робочий накал і адреналін трансформувати в експресію та емоційне задоволення. Саме тому оркестр Заньківчан першим, і поки єдиним, погодився на сміливий та інноваційний експеримент під назвою «Відчинилося життя».

Вихованець Львівської державної хорової школи “Дударик” Остап Нестеровський грає на бандурі та співає, навчається у спеціальній школі для незрячих. Розповідає, що під час концерту відчуває контакт з людьми за їхніми оплесками, а найбільше запам’ятав концерт, який давали у його день народження.

– За аплодисментами можна визначити реакцію людей — чи сподобалося їм чи не дуже. Для мене важливо виступати. Я співаю українські пісні, народні. Не дуже сучасні, але актуальні на сьогодні.

Я виступав у різних містах. Найбільше мені запам’ятався концерт, який відбувся у Варшаві 24 червня, якраз на моє день народження, коли мені виповнилося 13 років. Це було дуже пам’ятно для мене, я святкував свій день на сцені і це було дуже приємно і дуже класно. Мене привітав увесь зал, люди заспівали “Многая літа”, це було надзвичайно приємно, – розповів юнак.

Особливим гостем проекту стала переможниця ТВ-конкурсу «Україна має талант!» незряча полтавка Олена Ковтун.

Серед учасників проєкту – троє дітей віком від 10 років, талановита львів’янка Галина Джала, чоловічий дует з Тернополя.

Зазначимо, що протягом 2008 – 2019 років відбулось понад 70 концертів проекту «Відчинилося життя». Проєкт об’єднав близько сотні музикантів, співаків, відомих українських і закордонних зірок.

Одними з перших виступ незрячих вокалістів у супроводі оркестру побачили продюсери Макс Паперник, Дмитро Коляденко, Світлана Вольнова, Ігор Кондратюк (Київ, гастролі проекту в травні 2008 р.). Завдяки цій промоції виконавців з вадами зору відразу почали запрошувати в національні ТВ-шоу. Раніше ніхто з іменитих продюсерів не замислювався над можливістю допуску незрячих співаків до національних телевізійних конкурсів: ця ділянка залишалась зоною табу до появи проекту «Відчинилося життя». 

Саме проект «Відчинилося життя» відкрив шлях на професійну сцену Зері Кіраджиєвій з Сімферополя (фіналістка ТВ-шоу «Народна зірка» 2009 р.), Олені Ковтун з Полтави (переможниця ТВ-шоу «Україна має талант!» 2010 р.), Івану Ганзері з Харкова (переможцю ТВ-шоу «Голос країни» 2011 р.).

Сьогодні ніхто упереджено не сприймає незрячого виконавця на сцені або екрані ТБ: поступово принцип «культура без обмежень» стає нормою для України.

Ще один позитивний результат проекту «Відчинилося життя» – трансформація свідомості чиновників і переміщення мистецьких акцій за участю осіб з інвалідністю з соціальної сфери в галузь культури: якщо перші роки існування проекту його фінансовим партнером виступали лише органи соціального захисту, через кілька років «відкритими» для проекту стали й органи управління культури (зокрема, Міністерство культури України та Український культурний фонд).

поширити новину: