Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтавському краєзнавчому музеї відкриють нову експозицію

У Полтавському краєзнавчому музеї відкриють нову експозицію

11 жовтня у Полтавському краєзнавчому музеї ім. Василя Кричевського відкривається нова експозиція – «Полтавщина в XIV – XVII ст.». У залі представлять багато цікавих експонатів, які розкривають історію краю в період, починаючи з пізнього золотоординського часу; більшість із них експонується вперше.

У другій половині XIV ст. територія сучасної Полтавщини перебувала під владою Великого Князівства Литовського. Наприкінці XVI – XVII ст. формувалася національна самосвідомість українського народу, проходило формування українців у націю.

Після утворення Речі Посполитої в процесі об’єднання Корони Польської та Великого Князівства Литовського в 1569 р. історичні Полтавські землі ввійшли до складу цієї держави. Наприкінці XVI – на поч. XVII ст. на території краю сформувалася одна з найбільших латифундій Речі Посполитої – Вишневеччина. В залі вміщено портрети родини Вишневецьких – князя Яреми, його матері Раїни та дружини Гризельди.

На Полтавських землях активно почав проходити процес покозачення. В експозиції представлено багато документів тієї епохи, географічних карт, артефактів тощо.

У залі експонуються: козацька і турецька зброя, люльки-«носогрійки», монети, які були в обігу на Полтавщині у 2-й половині XVII ст., глиняний та скляний посуд, побутові речі. Викликають інтерес також унікальні казани для селітроваріння, оригінал винокурного комплексу, дерев’яний сволок епохи. Прикрашають зал заготовка кілевої частини козацької чайки кінця XVII – початку XVIII ст., знайденої у Котелевському районі, макет чайки, виготовлений художником-реставратором музею О.Подрєзовим.

Серед оригінальних експонатів – ікони на металі з Лубенського Мгарського Спасо-Преображенського монастиря. Представлені також багато книг на історичну тематику. Прикрашають зал живописні портрети відомих особистостей, скульптурні портрети, композиції тощо.

Автор експозиції – заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Володимир Мокляк. Художники – заслужений працівник культури України В. Побоков, художник-реставратор О. Подрєзов.

Система Orphus