Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Що написали б на своїй сторінці у Фейсбук Петлюра і Мазепа: у Полтаві відкрили виставку “Фактор свободи”

Що написали б на своїй сторінці у Фейсбук Петлюра і Мазепа: у Полтаві відкрили виставку “Фактор свободи”

З нагоди Дня захисника Вітчизни у Полтавському краєзнавчому музеї ім. В. Кричевського відкрили виставку «Фактор свободи. Мазепинці. Петлюрівці. Бандерівці».

Її організували Північно-східний відділ міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП) , Центр досліджень визвольного руху, Полтавська обласна рада, Департамент культури і туризму та Департамент інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА.

 

Виставка розповідає про трьох видатних українців – Мазепу, Петлюру та Бандеру, чиї імена стали символом для свого народу і тавром для його ворогів. Цьогоріч відзначаємо ювілей кожного з них: 380 років з дня народження Мазепи, 140 років – Петлюри та 110 років – Бандери.

 

З відкриттям виставки зібрання привітали заступник директора Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського Володимир Годзенко та регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. Останній розповів, що на Полтавщині за часи незалежності сформувалося лояльне і навіть позитивне ставлення до постатей Петлюри та Мазепи, а сплеск інтересу до Бандери почався із запрошення до Полтави його онука, також Степана Бандери, та декомунізаційної хвилі.

“Ця виставка важлива з точки зору протидії російській інформаційній агресії, бо війна має не тільки збройний вимір, але й інформаційно-культурний”, – зазначив він.

 

Ректор Полтавського національного педагогічного університету Микола Степаненко змалював основний посил виставки поетичними рядками.

 

Вперше в Україні для історичної виставки застосували адаптацію популярної соцмережі Фейсбук: розробники спробували уявити, який вигляд могли би мати Фейсбук-профілі Мазепи, Петлюри, Бандери, які локації показала б їхня гугл-мапа, кого б вони зафрендили. На мапі Європи відображені місця, які відвідував кожен з діячів – щось на зразок Google Maps. А розділ “Ключові рішення” поданий у вигляді листування у Месенджері.

Поетеса Тетяна Домашенко подарувала книгу своїх творів та розповіла, що її вперше назвали «бандерівкою» ще у восьмому класі, коли вона випадково скомпонувала одяг у синьо-жовтих барвах. Це стало поштовхом поцікавитися, хто ж такий Бандера.

 

 

Кожен розділ виставки мав відповідне музичне обрамлення. Так розповідь про гетьмана Мазепу завершила пісня його авторства у виконанні кобзаря Івана Новобранця. Заслужена артистка України, солістка обласної філармонії Наталія Хоменко виконала пісню часів Симона Петлюри «За Україну! За її волю!», а також гімн ОУН «Зродились ми великої години», який став Гімном сучасних Збройних сил України.

Виставка триватиме двадцять днів, потім її презентуватимуть у навчальних закладах та краєзнавчих музеях області.

 

Система Orphus